Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
groszek
Posty: 115
Rejestracja: 16 sie 2011, 19:48
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: groszek »

Właśnie o to mi chodziło, dziękuję :) szkoda tylko, że nie mogę kliknąć pomógł.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: oelka »

groszek pisze:- ile wynosi "zygzakowanie" od osi toru? Gdzieś w sieci znalazłem, że +/-0,2m czyli w skali +/-1,7mm
Wysokość drutu jezdnego i jego zygzakowanie jest określone w normach modelarskich - dokładnie w NEM-201 gdzie wartość odchylenia "s" to min +/-2mm a max +/-4,5mm. Wartość minimalna jest przewidziana ze względu na kolei wąskotorowe i koleje szwajcarskie.
NEM nie przewiduje zygzakowania drutu jezdnego w łukach.

Ogólnie budując sieć na makiecie warto sprawdzić normy NEM-201 i 202, gdyż zgodne z nimi, szczególnie z tą drugą muszą być też odbieraki lokomotyw.
- w jakich odstępach są umieszczane pionowe "wieszaki"? Nie wiem jak się to dokładnie nazywa chodzi mi o odcinki łączące drut jezdny z naciągowym.
Zależy od typu sieci, zastosowanego drutu jezdnego i liny nośnej.
- czy jest jakaś reguła na wieszak wysięgu pomocniczego na schemacie oznaczony jako"C"? Przyglądając się zdjęciom to rożnie jest mocowany, pionowo, po skosie itp.
Zależy od długości wysięgu pomocniczego co wiąże się z tym, czy drut jezdny jest odchylony na zewnątrz, jest w osi, lub do wewnątrz.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2015, 18:38 przez oelka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10341
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: ArturSchŁ »

Jako pkt. odniesienia:
Obrazek
Viessmannowy przyrząd, można przyjąć (zgodnie z NEM), że wysokość drutu nad główką szyny to 50 mm (te 49 to pomierzone linijką, więc może być i 50 mm).

Tu też na temat zig-zaków:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 mar 2015, 20:28 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
groszek
Posty: 115
Rejestracja: 16 sie 2011, 19:48
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: groszek »

Czy mógłbym prosić o działające linki?
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 904
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Siec

Post autor: tydzial »

Kup coś takiegohttp://www.modelmania.com.pl/product_info.php? ... s_id=25671 i nie musisz się martwić te zygzakowanie jest konieczne w 1:1 ze względu na wycieranie miejscowe ślizgów pantografu,a w modelach nie ma to znaczenia. Możesz popatrzeć jak wygląda sieć na forum http://www.zkmk.org/forum/viewtopic.php?f=35&t=868
Ostatnio zmieniony 17 mar 2015, 12:20 przez tydzial, łącznie zmieniany 1 raz.
groszek
Posty: 115
Rejestracja: 16 sie 2011, 19:48
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: groszek »

No niestety nikt nie chciał się podzielić wiedzą, więc zaryzykowałem i kupiłem zestaw wspomnianych słupów. Teraz czeka mnie lutowanie, na razie złożyłem jeden i wygląda całkiem nieźle, moim zdaniem o niebo lepiej niż Viesmany. Wysokość trakcji od główki szyny po ustawieniu słupa na płycie wynosi 52mm
Mam jeszcze do Was pytania, mianowicie:
- ile wynosi "zygzakowanie" od osi toru? Gdzieś w sieci znalazłem, że +/-0,2m czyli w skali +/-1,7mm
- w jakich odstępach są umieszczane pionowe "wieszaki"? Nie wiem jak się to dokładnie nazywa chodzi mi o odcinki łączące drut jezdny z naciągowym.
- czy jest jakaś reguła na wieszak wysięgu pomocniczego na schemacie oznaczony jako"C"? Przyglądając się zdjęciom to rożnie jest mocowany, pionowo, po skosie itp.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2015, 09:02 przez groszek, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10341
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: ArturSchŁ »

groszek pisze:Plan jest taki...
I jaka odległość drutu od główki szyny (w zmontowanej sieci trakcyjnej) ??
:mrgreen:

PS:
Pochwal się, jak to udaje się wykonać (zdjęcia).
Ostatnio zmieniony 10 mar 2015, 09:20 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
groszek
Posty: 115
Rejestracja: 16 sie 2011, 19:48
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: groszek »

Plan jest taki, będzie to lutowany drut mosiężny a moduły łączone na haczyki. Zobaczę jeszcze jak to się będzie sprawdzać w praktyce bo drut jest dość delikatny, zaginany w palcach jest ok ale jak używam kleszczy to pęka.
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 305
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: Niejeden+ »

Chciałbym je połączyć ręcznie zrobioną trakcją z drutu 0,25
Mam kilka pytań technicznych.
Jaki chcesz użyć rodzaj drutu?
Jaką metodą będziesz go łączył?
Jak rozwiążesz połączenie sieci między modułami?

Pytam z ciekawości, ponieważ ja po kilku próbach z wykorzystaniem strun utknąłem w martwym punkcie.
groszek
Posty: 115
Rejestracja: 16 sie 2011, 19:48
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: groszek »

Trakcja ma trafić na moduły. Chodzi mi właśnie o wymiary i o sztywność ramion.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1906
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: T_Domagalski »

groszek pisze:Mam pytanie do szanownych kolegów, czy ktoś z was stosował lub chociaż widział na żywo słupy z sąsiedniego forum? [...] Chciałbym je połączyć ręcznie zrobioną trakcją z drutu 0,25
Ponieważ pytasz w dziale "Makieta modułowa", to uściślij, czy zamierzasz postawić tę sieć trakcyjną na module?
Jeśli tak, to zgodnie z toczoną od ponad 2 lat dyskusją, na modułach sTTandardowych będzie prawdopodobnie obowiązywała zasada, że wysięgniki/sieć trakcyjna musi znajdować się na wysokości >=50mm nad główką szyny (NEM 201). Sieć może, ale nie musi być przystosowana do współpracy z pantografem (wtedy pantografy powinny być zablokowane na wysokości ~2mm niższej). Dopuszczalny może być także wariant z samymi słupami bez sieci.

Czyli jeśli te słupy spełniają warunek wysokości, to są jak najbardziej OK.
groszek
Posty: 115
Rejestracja: 16 sie 2011, 19:48
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: groszek »

Mam pytanie do szanownych kolegów, czy ktoś z was stosował lub chociaż widział na żywo słupy z sąsiedniego forum? trakcja Zastanawiam się nad nimi, czy warto w nie inwestować?
Chciałbym je połączyć ręcznie zrobioną trakcją z drutu 0,25
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: gemol »

Na oficjalnych imprezach modułowych /z publicznością/ wprowadziliśmy nieformalny zakaz jazdy z podniesionymi patykami - przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.
Druga sprawa to ilość istniejących modułów z siecią - poza Mnichowem i częściowo Tarczynem /stacjami/ nie ma praktycznie szlaku z siecią. W tegorocznym Sosnowcu będzie krótki odcinek zelektryfikowany - zdecydowanie za krótki na sensowny wygląd i niestety ograniczający miejsce dla publiczności, gdyż moduły niezelektryfikowane musiały zostać przeniesione w inne miejsce. Coś za coś.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
PiotrZ
Posty: 683
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sygnały i trakcja elektryczna na modułach.

Post autor: PiotrZ »

Na modułach rokkora i pod moim wiaduktem 3D sieć jest zawieszona tak, aby pantograf lekko dotykał drutu jezdnego. Próby odbywały się w ubiegłym roku w Sosnowcu i w Poznaniu. Nie było żadnych problemów z jazdą (testy różnych lokomotyw, nawet z dużymi prędkościami). Również na złączach modułów nic złego się nie działo. Ostatni słup trakcyjny na linii zelektryfikowanej był ustawiony odpowiednio wyżej, aby loka jadąca z podniesionym pantografem z linii niezelektryfikowanej łagodnie wsunęła się pod sieć.

Zdjęcia można znaleźć w wątku u rokkora
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość