Warsztacik modelarza fajny jest

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maxierTT
Posty: 36
Rejestracja: 18 gru 2009, 03:09
Lokalizacja: Września k.Poznania
Kontakt:

Re: Warsztacik modelarza fajny jest

Post autor: maxierTT »

Gratulacje za super pomysł, ale ja trochę zmodernizowałem półeczki, a mianowicie, płyta 10mm i na to przykręciłem sklejkę 5mm z wyciętymi okrągłymi dziurkami wielkości słoiczków, co w rezultacie dało mi półkę z wypustkami na słoiczki :mrgreen:
Jutro porobię fotki to zapodam na forum :)
Ostatnio zmieniony 20 gru 2009, 01:19 przez maxierTT, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10341
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Warsztacik modelarza fajny jest

Post autor: ArturSchŁ »

Mariusz pisze:Nie mam warsztatu modelarskiego.
Może Ciebie i innych, zainteresuje pomysł Mobilnego warsztatu ??
:mrgreen:
WojciechB
Posty: 19
Rejestracja: 26 gru 2006, 16:19
Lokalizacja: Gorlice
Kontakt:

Re: Warsztacik modelarza fajny jest

Post autor: WojciechB »

Mariusz pisze:Mnie się podoba, choć troszkę za wąskie.
Wiesz, miałem kawałki sklejki o takiej właśnie szerokości, więc zrobiłem taki i jest wystarczający. Poza tym pasuje do szerokości mojego biurka. Dla własnych potrzeb zmieniasz wymiary i masz co chcesz.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2009, 14:18 przez WojciechB, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Warsztacik modelarza fajny jest

Post autor: Mariusz »

Mnie się podoba, choc troszkę za wąskie.
Nie mam warsztatu modelarskiego. Wszelkie prace zawsze wykonywałem na małym skrawku niezabudowanej makiety, a teraz na stole, gdzie obserwuje mnie bacznie wzrok mojej kobiety jak przewiercam blat razem z makietą :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 29 gru 2006, 17:25 przez Mariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gdyniak
Moderator
Posty: 579
Rejestracja: 09 kwie 2006, 14:12
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Warsztacik modelarza fajny jest

Post autor: Gdyniak »

Ale się przyda do sklejania budynków, czyszczonka i smarowanka taboru, patynowania budynkow i taboru, malowania i wielu innych czynności no do szutrowania to może faktycznie nie za bardzo.
WojciechB
Posty: 19
Rejestracja: 26 gru 2006, 16:19
Lokalizacja: Gorlice
Kontakt:

Warsztacik modelarza fajny jest

Post autor: WojciechB »

Zapewne każdy z Was nieraz w swojej działalności rozkładał gazety, by coś pomalować, skleić domek, czy szutrowac tory. Proponuję coś zamiast, choć nie wykluczam dalszego używania gazetek do podkładu przy mocno brudzących czynnościach ;).

Pomysł zaczerpnięty jakiś czas temu z produktu GamesWorkShop (Ci od Warhammera). Tyle, że jest róznica w cenie, bo ten ich wynalazek kosztuje ponad stówę (śmiech na sali).
Proponuję, coś w cenie materiału, który posiadacie z odpadów, lub zakupicie + koszt Waszej pracy.

Materiał:
Sklejka 5-9mm, płyta pilsniowa, lub inna

Ogólny schemat częsci, które można wyciąc z jednego prostokątnego kawałka, lub z odpadów, które zostaly Wam np. z budowy makiety.

Obrazek

Wymiary dowolne, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Ogólna zasada, by jak na schemacie szerokość pasków po prawej był taki sam jak podstawy.

Przykładowe wymiary mojego warsztaciku, zbudowanego dzisiaj ze sklejki 9mm, bo taka miałem:
- podstawa 47,5cm szerokość * 33,5cm głębokość
- tył 47,5cm szerokość * 11cm wysokość
- boki szerokość: 33,5cm + 2*grubość użytego materiału * 11 cm wysokość w najwyższym miejscu.
- półka szerokość 47,5cm * 9cm głębokość, odległość od podstawy 7,5cm.

Obrazek

Pasek sklejki przeznaczony na bok, przecinamy jak na zdjęciu poniżej, tworząc w ten sposób 2 boki od razu (krótsza część boczku powinna mieć szerokość półki).

Obrazek

Warsztacik składamy na zakładkę.

Obrazek

Jak widzicie poniżej, po wycieciu boków, są one trochę dłuższe, przycinamy zostawiając wystające około 2cm lub szerokość uzytego materiału.

Obrazek

W półce wycinamy otwornicą 1-2 otwory na kubki na wodę (do malowania), i kilkanaście (wg.uznania) otworów różnej wielkości z przeznaczeniem na pędzle, narzedzia itp.

Obrazek

Do wystającej części boku przybijamy/przyklejamy blokadę na blat stołu, zapobiegającą jeżdzeniu naszego warsztaciuku w rozne strony (coś jak w stolnicy, a własnie, w sumie można by bylo zastosować stolnice do robienia ciasta, dokladając do niej boki, tył i półkę :) )

Ja blokadę zrobiłem doklejąjąc 2 małe prostokąty:

Obrazek

Można tez użyć czubków, które odcieliśmy niedawno od boków, w sposób przedstawiony czerwona linia:

Obrazek

Gotowy warsztacik wyglada tak:

Obrazek

Chciałem mieć go szybko, więc pozbijałem gwoździami, a dopiero poźniej zrobiłem fugi z wikolu. Cieńszą sklejkę wystarczy skleić i też będzie spoko.

Jest fajny ;) , niedrogi i będzie Wam długo słuzył. Na półce i pod nia można postawić farbki, szłoiki z szutrem, trawką itp. Gdy przerywamy prace po prostu odlożyć cały warsztat gdzies na bok, bez składania, odkurzania itp. Po jakims czasie wracasz do pracy , która już masz rozłożoną :).

Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 gru 2006, 17:05 przez WojciechB, łącznie zmieniany 4 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości