Malowanie oprawek szyb

Konserwacja i naprawy, części zamienne itd Przeróbki taboru.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
annder
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2006, 08:21
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: annder »

Jest jeszcze inny sposób przy malowaniu natryskowym, żeby uchronić prze niepożądanym pomalowaniem. Wszystkie elementy (np. napisy), które nie mają być zamalowane pokrywa się leciutką warstwą smaru , np. towotu. Wykonać można to za pomoćą pędzla, zaostrzonej zapałki lub nawet igly. Po pomalowaniu - te miejsca przeciera się ściereczką. Efekt murowany
Annder
Awatar użytkownika
Jacekk
Posty: 520
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:22
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Jacekk »

Witek M. pisze:Lakiery do paznokci odradzam, ze względu na stosowane do ich produkcji rozpuszczalniki (octan etylu, aceton), które mogą stopić plastik.
Pomalowałem lakierem do paznokci kawałek tych szybek, a raczej część schowaną pod budą, ale nie zauważyłem nieporządanych efektów. Tak eksperymentuje z lakierem, bo w Techno hobby, w którym realizowane obecnie jest moje zamówienie nie ma farb humbrol, a do sklepu modelarskiego na razie się nie wybieram. Mam jeszcze pytanie. Czy w modelarskim w Rzeszowie (ul. Bernardyńska) można kupić humbrole ?? Jeżeli tak to oczywiście wybiorę się tam. A mam taki problem z farbą, bo w mojej miejscowości nie ma takich sklepów.



Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Witek M.
Posty: 973
Rejestracja: 09 kwie 2006, 15:32
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Witek M. »

Jacekk pisze:
Witek M. pisze:Humbrol "Metalcote" 27001-6 Matt Aluminium
Czy ta farba ma taki sam kolor jak ta, o której mówi Witek ?? Zamiast farby humbrol można użyć srebrny lakier do paznokci ??
To jest farba akrylowa (nie olejna, jak Humbrol), ale z opisu wynika, że kolor powinien być taki sam: matowe aluminium. Lakiery do paznokci odradzam, ze względu na stosowane do ich produkcji rozpuszczalniki (octan etylu, aceton), które mogą stopić plastik.
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1942
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: DBv »

Dobrze wygląda też farba ze srebrnego markera.
Awatar użytkownika
Jacekk
Posty: 520
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:22
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Jacekk »

Witek M. pisze:Humbrol "Metalcote" 27001-6 Matt Aluminium
Czy ta farba ma taki sam kolor jak ta, o której mówi Witek ?? Zamiast farby humbrol można użyć srebrny lakier do paznokci ?? ;)



Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacekk
Posty: 520
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:22
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Jacekk »

maciej_kolej pisze:Może spróbuj pędzelkiem do retuszu zdjęć i farbą Pactra.
Raczej będę malował pędzelkiem. Nigdzie mi się nie śpieszy, więc może dobrze to zrobię.
A jeżeli chodzi o farbę użyję Humbrola "Metalcote" 27001-6 Matt Aluminium.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3211
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Maciej »

Może spróbuj pędzelkiem do retuszu zdjęć i farbą Pactra. Minus ręka drży i trzeba "wyczuć " pędzel, plus cienka linia, farba Pactra - gęsta dobrze pokrywa, w razie wpadki można przetrzeć szmatką (wodnorozcienczalna).
Shepard
Posty: 43
Rejestracja: 22 sie 2006, 09:13
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Shepard »

Trzeba dobrać grubość markera.
Podałem jako przykład najprostszy i pewniejszy od pędzla - zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia z malowaniem.
Dla mnie i tak pozostanie jako podstawowe - malowanie natryskiem z maskowaniem.

:-)

S.
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Charakterek »

Shep. próbowałem. Niestety marker niezbyt fajnie dozuje farbę i ta potrafi zalać środek okienka :)
Shepard
Posty: 43
Rejestracja: 22 sie 2006, 09:13
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Shepard »

A tak na marginesie:

Nie przyszło nikomu do głowy aby po prostu spróbować cienkim, olejnym markerem?
Przecież jeśli rant takiej ramki jest wystający nieco ponad powierzchnię szyby - wyjdzie elegancko!
A napewno: lepiej niż pędzlem...
Trza tylko równo prowadzić marker i raczej pionowo...

:-)

S.
Awatar użytkownika
Jacekk
Posty: 520
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:22
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Jacekk »

fred3rg pisze:Niestety czasem wymontowanie okien jest prawie niemożliwe. EneRDowcy nie oszczędzali kleju...
Fakt, bardzo ciężko było oderwać szybki, ale w końcu się udało. Teraz tylko czekam na paczkę i mogę zabierać się za malowanie :P Chyba pomaluję, metodą Charakterka, bo malutkiego pędzelka na jeden raz nie opłaca się kupować (chodzi o cenę)


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
fred3rg
Posty: 362
Rejestracja: 10 kwie 2006, 09:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: fred3rg »

Co do wypowiedzi Sheparda:
Nie odniosłem wrażenia że jakość zwykłych taśm do maskowania, jest znacznie gorsza od modelarskich Tamiya, może najwyżej trochę gorsza. I prawdę mówiąc ostatnio używam prawie wyłacznie zwykłych taśm. Może trafiłem na jakąś lepszą rolkę :)
Nie odpowiadam na wiadomości prywatne.
Awatar użytkownika
fred3rg
Posty: 362
Rejestracja: 10 kwie 2006, 09:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: fred3rg »

Niestety czasem wymontowanie okien jest prawie niemożliwe. EneRDowcy nie oszczędzali kleju...i czasem aż słupki w pudlę się rozwalają, a odkleić sie nie chce:P Wtedy, ze względu na bliskość ściany i ramy maskowanie może sie przydać, nawet do malowania pędzlem. Choć można sobie poradzić bez maskowania.
Myślę, że warto spróbować maskowania ściany folią samoprzylepną z wyciętymi na ploterze oknami. Często wycięcie kosztuje grosze.
Ale nie mam pojecia jak zamaskować szyby, żeby ramy pomalować natryskowo...

A jeśli uda się wydobyć okna z pudła, to wogóle nie wyobrażam sobie jak tu coś maskować.

Chyba na prawdę potrzeba pędzel i wprawę. Albo >metoda Charakterka
Nie odpowiadam na wiadomości prywatne.
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Charakterek »

no coś tak jakby. I robiłem to z 10 lat temu. Ważne jest, by tej farby było naprawdę minimalnie. Lepiej nakładać kilka razy, niż jak się potem ma sknocić i trzeba wszystko od początku zaczynać. Czyli powierzchnia delikatnie wilgotna, ale nie mokra!
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10356
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: ArturSchŁ »

Charakterek pisze:Farby musi być maleńko - dosłownie drobniuteńki pyłek. Malowało się świetnie!
To taki ...domowy tamponodruk !!
:mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy/przeróbki taboru”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość