Budowa makiety

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

To jakie listwy proponujecie? Makieta będzie rozbieralna z 4 płyt 71x131,5 102x131,5 81x152,5 92x152,5 cm listwy dookoła każdej płyty plus po dwie poprzeczki, sklejka 8 lub 10 mm. liściasta, suchotrwała.
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 861
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: brovarek »

Dla zapobieżenia pofalowanie sklejki raczej listwy dałbym bardziej prostokątne w przekroju.
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

OK. Będzie sklejka, a listwy pod nią to np. 30x40mm?
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 861
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: brovarek »

Kolego Wąski, sam styrodur nie bardzo, chociaż pewnie nikt nie próbował, więc możesz być pierwszy.
Z innej beczki poczytaj troszke forum w temacie budowa makiety, mam wrażenie , że znajdziesz odpowiedzi na te pytania w milionie postów.
Masz jakieś uczulenie na sklejkę liściastą? Zrobisz z niej podjazdy na wielopoziomowa makiete , podłoże pod stacje i wszystko inne, po co kombinować?
Zrób po prostu konstrukcje kratownicową , na to daj rzeczoną sklejkę pod tory i będzie dobrze.
Tu masz linkę do zdjęcia z TTBoard'u http://imageshack.com/f/0ds9z9j
Ostatnio zmieniony 23 paź 2014, 16:46 przez brovarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: RICOCHET »

Jak dasz styrodur o grubości 7cm to tak.Ja mam sklejke i na to styrodur do uzyskania odpowiedniej wysokosci.Ale podstawa to sklejka,czy na poziom 0, czy wyższy, tak jak koledzy wcześniej pisali.
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

A mam pytanie czy stację, którą mam na poziomie +7cm można zrobić na płycie styroduru czy musi też być na sklejce?
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Mariusz »

To prawda. Makieta na płycie pilśniowej z gęstym użebrowaniem powyginała się.
Sklejki kupione 20 lat temu są nadal proste, nawet te stojące w garażu i czekające na swoją kolej.
Grube płyty mdf zaczęły łapać wilgoć i pleśnieć.
Awatar użytkownika
LemingAnadyrski
Posty: 142
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:41
Lokalizacja: Wlk.bet.wieś/Mazowsze
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: LemingAnadyrski »

Wąski pisze:A drugie czy płyta OSB 10mm ...
Dawno, dawno temu, za siedmioma stacjami, żył ktoś, kto miał dosyć p****nia się z wszelkiej maści płytami
drewnopochodnymi (reakcja na wilgoć, niski stosunek wytrzymałości do masy, łatwo wyrywające się przy
większym obciążeniu wkręty) a jednocześnie nie lubił jak mu się lita deska wypacza. Ten ktoś wymyślił sklejkę.
A potem wszystkie makiety i moduły żyły długo i szczęśliwie (... żyły, o ile przechowujący je w piwnicach i na
strychach modelarze nie zapomnieli uprzednio zaimpregnować sklejki pokostem :->).

Zrobisz jak uważasz, ale moim skromnym zdaniem lepiej wydać raz a nie najpierw kupować tańsze, a potem
wymieniać.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2014, 00:58 przez LemingAnadyrski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 861
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: brovarek »

OSB to błąd , będziesz żałował!
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

Witam. Mam pytanie czy rozjazdy EW2 można łączyć ze sobą pod jeden pulpit tak aby za jednym przełożeniem oba ustawiły się na wprost lub do siebie ze względu na polaryzacje? A drugie czy płyta OSB 10mm. usztywniona stelażem z listew 3/4 cm. z poprzeczkami, płyty o wymiarach 58/131, 102/131, 71/153, 89/153 będą wystarczające na makietę?
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Samowarek »

Podziel sobie torowisko na etapy,będziesz wtedy miał zabawę a zarazem zbierzesz kasę na budowę dalszego torowiska.Pośpiech nie jest wskazany bo może coś jeszcze pozmieniasz czy wstawisz? Życzę powodzenia w pracach nad makietą ;)
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: womo »

Rób jak Ci się podoba. :mrgreen:
Nie wiesz, że gdzie dwóch polaków tam trzy zdania :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
To Twoja makieta, ty tam rządzisz.
Jak dla mnie to trochę brak logiki, z jednej strony mówisz o ew3 a z drugiej wciskasz DKW który jest oparty na ew1. Jaki sens dawać ew3?
A nie lepiej wyprowadzić tory na drugą linie i zrobić ją jak będziesz miał finanse?
Makieta to pożeracz pieniędzy, wszystko zrobić w jednym czasie jest mało kogo stać ...
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

Mam pytanie czy montować DKW B czy DKW a za ''oszczędzone'' pieniądze zrobić linię dwutorową na makiecie? Jakoś wizualnie bardziej mi pasuje DKW niż nowsza wersja a mieć dwutorówke to większa frajda z zabawy za jakiś czas.
Awatar użytkownika
przemcol
Posty: 434
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: przemcol »

Możesz iglice zasilać na stałe z szyn zewnętrznych zwrotnicy. Ja stosuje kabel ze skrętki do sieci, widziałem też wykorzystane w tym celu blaszki dodane do zwrotnicy.
Polaryzacje mam tylko na torach tworzących dziób krzyżownicy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: ArturSchŁ »

Nie zapomnij dać zabezpieczenia przed zwarciem przy wjeździe na rozprucie.
Dodatkowo, co zaobserwowałem w Budapeszcie, że podczas normalnego przejazdu składu żarówka także błyska, oznacza to, że zabezpieczenie także działa gdy kółka taboru odstają wymiarami od prawidłowych. :/
Ostatnio zmieniony 17 paź 2014, 17:36 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości