Jak wykonać okna w EP05?

Konserwacja i naprawy, części zamienne itd Przeróbki taboru.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NOVAXIM
Posty: 57
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: NOVAXIM »

A ja się przyznam, że odechciało mi się tej roboty. :mrgreen:
tuchol
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: tuchol »

Dzięki,

Zrobi się!
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2190
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: oelka »

tuchol pisze:A mógłbyś podesłać jakąś fotkę?
Jak na razie wszystkie dostepne zdjecia sa tu. A zdjecia wozka od spodu fizycznie nie ma i chyba zbyt szybko nie bedzie :( Na pocieszenie dodam, tylko ze sprzeg jest mocowany do sruby, ktora jest skrecony wozek. Dlugosc glowicy sprzegu zostala tak wyliczona, aby sprzeg byl z jedej strony jak najblizej lokomotywy, a z drugiej strony podczas obrotu wozka nie zahaczal o bufory, czy odgarniacz.

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
tuchol
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: tuchol »

A mógłbyś podesłać jakąś fotkę?

Pozdrawiam,
Tuchol
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2190
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: oelka »

tuchol pisze:Mam pytanie: jak poradziliście sobie z tą przednią częścią zintegrowaną z wózkami? To chyba najwiekszy mankament obudowy E499. Tę część chyba będzie można łatwo odciąć od wózka, przypocować i zaszpachlować z pudłem, ale jak rozwiązać mocowanie sprzęgów?
U mnie sprzegi modelowe zostaly przmocowane do wozka za pomoca paska twardej blachy (podobnie jak to ma w wzyczaju czynic Peresvet w swoich lokomotywach). Jedyny mankament tego rozwiazania to nieco podciety od dolu odgarniacz.

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
tuchol
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: tuchol »

Ja zalepiłem okna w E499 poxiliną i wypiłowałem pilnikiem prostokatne w odpowiednich miejscach. Poxiline tu i ówdzie nasączyłem cyjanoakrylem. Cienkie ramki fototrawione do okien będę miał wkrótce (może nawet w tym tygodniu). Szyby wytnę mikroszlifierką z pudełek do CD tak aby były na równo z zewnętrznym bokiem.

Mam pytanie: jak poradziliście sobie z tą przednią częścią zintegrowaną z wózkami? To chyba najwiekszy mankament obudowy E499. Tę część chyba będzie można łatwo odciąć od wózka, przypocować i zaszpachlować z pudłem, ale jak rozwiązać mocowanie sprzęgów?

Pozdrawiam,
Tuchol
BarTTek
Posty: 813
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:20
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: BarTTek »

Ja robię swoja budę za pomocą szpachli i tragicznie nie jest jedyny mankament że trochę śmierdzi i trzeba się napracować. Może dam krotki opis co ja robiłem ze swoją budą:
1. Usunąłem stare okienka tzn wszystkie detale kształtujące okna na całej długości boku tak że powstała wielka prostokątna dziura.
2 Następnie calutki bok pokryłem (nie ukrywajmy) solidną warstwą szpachli- to niestety jest konieczne ponieważ E499 ma zaokrąglone boki a nasz czesiek ma idealnie płaskie
3 Potem (tu pewnie będą mnie ganić) wykonałem na papierze milimetrowym dokładny rysunek gdzie znajdują się okna przykleiłem na model ten rysunek, a nastepnie wkrętarką z wiertłem 1,5 mm wykonałem ok 50 wywierceń
4 Wyrównałem okienka i przykleiłem jeszcze dodatkowo paseczki z plastiku aby onka były idealnie równe i wykończyłem już jedno okno drutem
5 Efekty mojej pracy można podziwiać w moim temacie o taborze
Wiem że to nie jest może jakaś super technika ale każdy radzi sobie jak umie, poza tym efekt końcowy jest dla mnie najważniejszy a nie to jak do tego doszedłem
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2190
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: oelka »

U mnie sprawa byla rozwiazana w ten sposob, ze caly pas z oknami zostal wyciety z pojemnika po jogurcie i wstawiony do pudla w specjalnie wyciete miejsce. Natomiast szyby byly specjalnie wycinane do rozmiaru okna, aby byly prawie na gladko z pudlem. Uszczelka przy szybach zostala wykonana z drutu nawojowego.

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
Awatar użytkownika
Witek M.
Posty: 973
Rejestracja: 09 kwie 2006, 15:32
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: Witek M. »

Moim zdaniem masz trzy mozliwosci: zalac okna zywica (nie koniecznie modelarska) i rozpilowac od nowa. Sam tak kiedys zrobilem cos na ksztalt ET40. Powiem szczerze - efekt mizerny w porownaniu z wlozona robota - przede wszystkim ze wzgledu na brak ramek okiennych - podklejony od wewnatrz pudla celulojd sprawia wrazenie ze to wneki a nie okna. Drugie wyjscie to wyciecie calego kawalu burty z oknami i wytrawienie nowej wstawki z prawidlowymi oknami. Bedzie cienka i precyzyjna. Ale rozwiazanie z zakupem prawidlowej, prawie gotowej budy jest chyba najlepsze.
Filip
Posty: 343
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:48
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: Filip »

peresvet sprzedaje gotowe budy po 8 euro
Awatar użytkownika
NOVAXIM
Posty: 57
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Jak wykonać okna w EP05?

Post autor: NOVAXIM »

Witam Wszystkich,
Jak w tytule. Leży mi to pudło, a mam ochotę więlką, ale nie wiem jak się zabrać. Ktoś od skali H0 radził mi wyciąć, zapaćkać szpachlem (Tamiya), a potem wupiłować okna. Jakoś taki ogólny opis nie zachęca mnie do pracy, a zresztą nie daje gwarancji seryjności (chcę podejść z metodą gwarantującą powyarzalność z wysoką dokładnością).
A może najpierw forma (ale jak i skąd), a potem z modeliny wykonać fragment z oknami. Pracował kto z modeliną, czy w ogóle tu się ją stosuje? Już sam nie wiem, ale ten szpachtel mnie nie przekonuje i obawiam się, że się skruszy. Poradźcie coś... :/
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2006, 16:40 przez NOVAXIM, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy/przeróbki taboru”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość