TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: TittyTwister »

I tu jest całe drzewno, jeszcze gałęzie trochę poprawię i potem ubiorę do drzewnowego wyglądu.

Obrazek - Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 sie 2012, 08:38 przez TittyTwister, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Drzewna

Post autor: TittyTwister »

Sedím na konári a je mi dobre :mrgreen:
Tu mam zdjęcia pierwszego próbnego drzewna - z cca 112 drucików. uwaga, na zdjęciach nie idzie tak dobrze widzieć struktura gałąży niestety

Obrazek - Obrazek - Obrazek

Aż mi pójdzie dobrze, to dam ich więcej i gotowych.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2012, 18:44 przez TittyTwister, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: TittyTwister »

No a dziś się z mnie stał agronom, zaczynam uprawiać "warzywa" :D (metafora) Z drucików zaczynam robić kłodziny na drzewna i krzaki. Jak będzie coś gotowe, to pokażę.
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: TittyTwister »

Może to wygłąda, że jakoś cicho i że nic nie robię, ale to nie tak :D Jestem czlowiekiem, który dużo planuje (za dużo), więc cały czas planowałem i planowałem :D Chodzi o to, że nie mogłem się zdecydować na pierwszy moduł - chodziło o to, że było trzeba myśłeć i o następnych modulach
- bo muszę się trzymać rozmiarów (jak długie moduły, 300 czy 500)
- welikości samochodu (ile wariant modulów wcisnę do auta, naprz: 4 proste 900x300, 2x900x500, itp...)
- tematu, który będę chcieć robić (czy będą wysokie, nizkie, czy luky itp...)

Ale już mam jasno, i się zdecydowałem (huráááááááááá), jaki będzie pierwszy moduł (szeroki 300 czy 500, długi 900 czy ..., jednotor czy 2 tor)

Jutro idę do kolegi stolarza :) No i w miedzyczasię jeszcze odwiedzałem kolegów (H0), którzy budują swoje moduły w takich 3 dużych garażach i sami mi oferowali, że mogę u nich budować (bo ja mieszkam w bloku), i ogłądam, jak oni budują i uczę się od nich :D
Ostatnio zmieniony 09 sie 2012, 00:26 przez TittyTwister, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1902
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: T_Domagalski »

TittyTwister pisze:ubię spalinową trakcju towarową, więc tego bym się chciał trzymać. Lubię przemysłowe linie (do fabryki, kopalni, żwirowni...)
Ja jestem z Dolnego Śląska, więc motywy górskie z pogranicza polsko-czeskiego bardzo by mi się podobały. ;) Do lat 80-tych było na tych terenach mnóstwo bocznic do kamieniołomów, żwirowni, fabryk i kopalń. Więc motywy przemysłowe też by się tu znalazły.
Bardzo klimatyczne widoki, które pamiętam z dzieciństwa, pochodzą z Wałbrzycha, gdzie 2-torowa linia kolejowa przebiegała w bezpośredniej bliskości zakładów koksowniczych. Z przejeżdżającego pociągu zza wysokiego ogrodzenia można było oglądać wielkie bryły żarzącego się jeszcze koksu wypychane z komór piecowych... To był widok! 8)
Ostatnio zmieniony 18 lip 2012, 10:22 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: TittyTwister »

Tę warianty długości skrzyniek w aucie to tylko informacja o miejscu, będę się starać, żeby były po krotności 30 cm.
gonzoTTom
Posty: 309
Rejestracja: 06 kwie 2011, 17:25
Lokalizacja: Bergstadt Tarnowitz
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: gonzoTTom »

Buduj, co Ci serce podpowie.
Bardzo podoba mi się temat przemysłowy, w Sosnowcu na zlocie jeszcze nie widziałem.
Może coś takiego , tu trochę większe zdjęcie lub bocznica kopalni, by węglarki miały skąd zaczynać trasę przewozu.
W Raciborzu przekonałem się o słuszności dwutoru, można jednocześnie puszczać dwa składy.
Dla lepszego łączenia skrzynek i planowania układu modułów na zlotach, zmień długości skrzynek na 90cm lub 120cm.
Czeski motyw górski, też może być. Cokolwiek złożysz i tak dolejesz świeżej krwi.
Powodzenia, Tomek
Ostatnio zmieniony 17 lip 2012, 20:01 przez gonzoTTom, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: TittyTwister »

No i jeszecze napiszę, co ja właśnie lubię najwięcej. Lubię spalinową trakcju towarową, więc tego bym się chciał trzymać. Lubię przemysłowe linie (do fabryki, kopalni, żwirowni...).
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: TittyTwister »

+ Ale mam pare pytań i proszę o pogadanie i pomoc. Będzie budować na razie jeden, ale muszę i ze wzgłedu na miesce w aucie myśleć na następny. Bo warianty w aucie są chyba takie:
a) 4x 2tor 100 cm wyższy teren
b) 3x 1tor 100 cm nizki, 2x 2tor 100 cm wyższy
c) 9x 1tor 700 cm nizkie
d) 6x 1tor 700 cm wyższy

Ja jestem precyzyjny i myśłę do przodu, bo wiem, że jak wymyśłę, to potem nie żaluję, że nie zrobiłem innaczej. Nie chcę się zdecydować naprz. na dwótorowe szlaki, i potem zauważym, że takich za dużo.... Jak się w Racku pytałem kolegów na ten temat, jaki motyw mam budować, to mówili mi, że po prostu to, co mi się podoba, co ja chcę.

Ja się pytałem,jakie motywy by były dobre, czy by było lepiej zrobić dwótor, czy jednotor, jakiś most, tunel, wiosku, miasto... Czytałem u Zababowa, że oni mają za mało prostych nie komplikowanych modułów, bez mostów, tuneli, przejazdów itp..., i że nie chcą, że by szlak był taka teatralna "galeria ciekawostek" i stacja za stacją... Więc czy u was też jakieś potrzebne moduly są?
Dlatego nie chcę budować to, czego jest dosyć (przejazd, most, itp..), i raczej zbuduję czego brak i głównie co potrzebne. Ale z drugiej strony wy się wszystcy na raz rzadko spotykacie, bo Polska duża, że nie na każdym spotkaniu są wszystkie motywy na raz.

Dalej chodzi o teren. Polska, to jest po prostu placek - 75 % terenu jest nizinna, u nas 20 % :D, więc module by miały być plaskie, albo z lekkim terenem, a nie góry jak chmury bo żadna taka linia nie jest (nie że tak nie jest (nie wiem dokładnie), ale jak by nie była żadna taka, to nie będę budować) i my budujemy rzeczywistość.
No i pytałem się, czy bym (naprzykład) mogł zrobić jakiś szlak, że by były i góry. Albo czy by był problem budować czeski motyw (naprz inspirowany u nas) i zrobić coś w sensie granic, tak jak OSTRAMO w H0. Bo to naprzyklad nigdo nie ma i mogło by to być ciekawe na spotkaniach.

Więc proszę panów kierowców sTTandardu o jakieś komentarze, pomysły, itp :)
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: TittyTwister »

Witam, troche "cicho tu było", ale to nie znaczy, że bym to olewał. Właśnie cały wolny czas spędzałem, nad projektowaniem. Przez czytań i czytań materialów, i przez pomoc kolegów hánulkarzów już się zdecydowałem, jak będę robić skrzyńki (materiał, grubość, szruby, itp...) i mam załatwenego kumpla stolarza, który mi to zrobi :)

Więc teraz jest poważna rzeć tylko na mnie: muszę wymyśleć motyw. Dlatego czekałem jeszcze na Racibórz, bo tam chciałem pogadać z kolegami na ten temat. Wiadomo, że 1. moduł (motyw) będzie prosty (=nie łuk), bez zwrotnic, semaforów, wiadoktów czy innych komplikowanych rzeczy.

(dalszy ciąg za chwile... )
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: TittyTwister »

Jo, rozumiem już :) Oni teraz właśnie budują szybko moduly (w sensie, że dużo czasu nad tym spędzają). Może będą zadowoloni z wami zrobić kiedyś jakieś spotkanie modulowe :)
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: Kilkujadek »

Skrzynki typu wycinek koła nie są niczym nowym.
http://forumtt.pl/viewtopic.php?p=72325#72325
Nowością jest zastosowanie przez kolegów z Modulu TT Brno listew wzmacniających przy bokach modułu.
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: TittyTwister »

Kilkujadek pisze: http://files.model-railway.webnode.cz/2 ... G_6294.jpg
Bardzo ciekawa konstrukcja skrzynki. Gratuluję pomysłu.
Co myślisz? Że to jest okrągłe tę okraje? To robią faceci z Modulu TT Brno
Ostatnio zmieniony 28 cze 2012, 08:16 przez TittyTwister, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: Kilkujadek »

http://files.model-railway.webnode.cz/2 ... G_6294.jpg

Bardzo ciekawa konstrukcja skrzynki. Gratuluję pomysłu.
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: TittyTwister: buduję swój pierwszy moduł

Post autor: TittyTwister »

To oznaczenie "MP1-TT 90 mm" jest wysokość czoła, nie długość, o tej jeszcze pouważuję :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość