Szuter reloaded

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: Charakterek »

STAMiNA pisze:
Charakterek pisze:Ja zrobiłem taki wykład na tamtym forum. Ale wkrótce przeniosę go na stronkę!
na którą stronkę.....??
TT club, no a na którą inną?

A co do szutru - na makiecie mam ok 16 mb toru. Dodatkowo wyszutrowałem międzytorze na stacji i na bocznicy. Poszło półtora pudełka. Ale! Mam taki mały odkurzacz, którym zbierałem nadmiar szutru po wyschnięciu i wykorzystuję go ponownie!

I jeszcze uwaga. Przed szutrowaniem przesiej szuter! Bo będzie kiepsko! Sporo w nim jest pyłu, który brzydko zalepia okienka pomiędzy podkładami. Po zebraniu nadmiaru (po wyschnięciu) także przesiej szuter. Zawsze przesiewaj!
Ostatnio zmieniony 26 sie 2006, 03:03 przez Charakterek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: STAMiNA »

Charakterek pisze:Ja zrobiłem taki wykład na tamtym forum. Ale wkrótce przeniosę go na stronkę!
na którą stronkę.....??
STTM
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: Charakterek »

Ja zrobiłem taki wykład na tamtym forum. Ale wkrótce przeniosę go na stronkę!
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: STAMiNA »

Otóż to

bo jak używam fukncji search mało się znajduje np. był ale bardzo oftopowy wątek o torach modelowych i rurkach ale w dziale jakiejś makiety :shock: - ktoś robił wykład plus fotostory na temat rurek i torów modelowych - było to dobre ale w nieodpowiednim miejscu i znaleźć tego nie moge...

Czemu nie istnieje temat np w dziale "Porady i techniki modelarskie" pod tytułem "Tory modelowe czy "U"-rurki"?? tam mozna by wyłożyć zalety, wady oraz opinie ludzi - stworzyć zdrową dyskusje

A to normalne, że zawsze jest jakiś lokalny guru limited, któremu wydaje sie ze zjadł wszystkie rozumy - można przeproweadzić dyskusje a później moderator usuwa niewłaśnice ustalone przez ogół treści i mamy kompedium wiedzy na temat np. tłuczeniowania.. itd

nie widze problemu żeby tak zrobić

teraz zresztą też nam sie wątek zrobił bardzo offtopowy....
STTM
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: whosho »

Tiaaa... wszystko fajnie, ale mam wrazenie ze funkcjonujemy w jakims dziwnym "ukladzie" (jak to sie ostatnio modnie mowi), w ktorym ciezko jest znalezc kogos kto "odwazy sie" przedstawic jakies rozwiazanie i zaprazentowac metode dzialania jako wytyczne dla wiekszej grupy. Na FM byly juz dyskusje na podobny temat i konczylo sie to tym ze kazdy potencjalny kandydat okazywal sie "niegodny" podjecia wyzwania, gdyz jakis lokalny mistrz mial inne zdanie na dany temat... :roll:

Napewno warto sprobowac to stworzyc, posklejac do kupy, dodac fotki itp. Raz ze pozbedziemy sie zjawiska zadawania w kolko tych samych pytan, a dwa,, ze z tej gadaniny powstanie cos bardzo pozytecznego :idea:
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: STAMiNA »

zresztą na tym forum można by zrobić cykl topiców w formie rozdziałów co i jak po kolei robić + oczywiście fotostory, żeby każdy mógł to traktować jako wykładnie...
STTM
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: STAMiNA »

whosho pisze:A nie sadzicie ze przydala by sie w koncu jakas polska ksiazka o podstawach budowy porzadnych makiet? ;) Takie kompednium wiedzy... NIe koniecznie jako "jedyny sluszny sposob jak wykonac.......", ale raczej cos a'la "6 sposobow na ladny szuter" itp... ;)
Jasne, że powinno - kupujesz jedną książkę - masz tam jak mówiłeś a'la 6 rozwiązań problemu jak wykonać daną rzecz na makiecie i po prostu studiujesz ją

taka najważniejsza lektura krok po kroku co należy robić..

-----
ale dalej nie wiem co z tą paczką

jeżeli 500g starcza na około 1500mm torów to z proporcji wynika, że 180g wystarczy na 540mm torów :/

hmm no załozmy, że 2000mm to będzie 720mm

czyli przy lepszym założeniu musiałbym kupić 49 paczek :shock:

No to chyba będe musiał uprościć schemat
Ostatnio zmieniony 15 mar 2008, 22:07 przez STAMiNA, łącznie zmieniany 1 raz.
STTM
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: whosho »

A nie sadzicie ze przydala by sie w koncu jakas polska ksiazka o podstawach budowy porzadnych makiet? ;) Takie kompednium wiedzy... NIe koniecznie jako "jedyny sluszny sposob jak wykonac.......", ale raczej cos a'la "6 sposobow na ladny szuter" itp... ;)
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: STAMiNA »

:D

Mozolna praca nie powiem ale może i warto - każdy sposób zaoszczędzenia pieniędzy przeznaczonych na makiete jest dobry :mrgreen:

Może tak zrobie albo jednak skusze się na tego Polaka.. tylko, że dalej nie wiem na ile mi starczy ta paczka??

serio ten wynalazek: http://makieciarz.pl/product_info.php?p ... 523f7ba001

daje rade obłożyć 2mb torów??
STTM
pedro
Posty: 51
Rejestracja: 09 kwie 2006, 08:03
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: pedro »

Przeskoczyłeś do innego wątku, ale też "szutrowego". Jeżeli chcesz mieć większą ilość szutru tanim kosztem, musisz się zaopatrzyć w "wysokiej klasy sitko typu Pedro - Bujager" :D

Obrazek

Obrazek


Do wykonania sitka potrzebny jest sprzęt typu: dekiel od słoika Twist OFF, wiertarka ( lepsza wkrętarka), wiertło o śr. 2 mm. Jak widać dekiel został wielokrotnie przewiercony wiertełkiem (delikatnie bo lubi się złamać :x ).
Następne narzędzie (równie skomplikowane) to młotek np. 0,5 kg. I jeszcze surowiec, czyli kamień. Najlepszy jest piaskowiec ( w RP jest go pod dostatkiem).
Za pomocą młotka rozbijamy kamyki większe na mniejsze, które następnie przesiewamy przez sitko własnej konstrukcjo - produkcji. Otrzymany w ten sposób szuter przyklejamy na makietę znanymi z innych wątków forum technikami. Na koniec kolor. Barwić można przed położeniem lub, gdy już jest przyklejony. Najlepszy jest humbrol lub pactra (kolor wedle uznania).
Zdjęcie gotowego szutru wrzucał dziś Bujager ( ta fota z zapałką).

Przyjemnych robót w kamieniołomach :D
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: STAMiNA »

Zatem owa paczka:
http://makieciarz.pl/product_info.php?p ... 523f7ba001

na ile mi starczy cm torów???
STTM
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1898
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: T_Domagalski »

Filip pisze:ok, rozumiem że 1 paczka starcza na 80cm toru. Dzięki.
Starczy Ci na znacznie więcej.
Artur napisał Ci, że na zaszutrowanie 1600mm toru zużył pół pojemnika 500ml. Moje zużycie wychodzi podobnie - pojemnik na >2000mm toru.
Co prawda opakowanie 500g zawiera o ok. 1/3 mniej szutru niż pojemnik 500ml, ale i tak na pewno starczy Ci na conajmniej 1500mm toru.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: miki »

Filip pisze:1 paczka starcza na 80cm toru
i powinno zostać 3/4 tejże paczki
Filip
Posty: 343
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:48
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: Filip »

ok, rozumiem że 1 paczka starcza na 80cm toru. Dzięki.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1898
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szuter reloaded

Post autor: T_Domagalski »

maciej_kolej pisze:może ktoś ma poradnik w postaci zdjęć (klej wikol rozcinczony, strzykawki i pedzle i sama metoda nakładania ziarna szutru). Jestem ciekaw wypowiedzi bo różnice są straszne.
No bez przesady, chyba każdy wie, jak wyglada strzykawka... ;-)
A jeśli chodzi o poradnik, to zobacz do wątku Charakterka o jego makiecie - tam było fotostory jak lał Wikol i sypał szuter.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2008, 22:06 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości