MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3209
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: Maciej »

Ciekawie to wygląda, spatynowana robi wrażenie prawdziwej :D Jak zbudujesz całość to będzie ok.
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: Zbyszek Zajner »

Witaj Arturze,

no, no, praca wre i u Ciebie. Super to zaczyna wygladać. Ja też jestem zdania, że obrotnica Fleichmanna to cudo. Rewelka. Ja też w czasie długiej przerwy "świątecznej" testowałem i malowałem aerografem moją lokomotywownię. Trochę spartoliłem kolor ale to się poprawi. Moje gratulacje. A co do dna obrotnicy to ja postanowiłem troszeczkę je "pobrudzić". Pobrudziłem też tor kół podporowych platformy obrotnicy. Ale każdy ma oczywiście swoje zdanie. A prasa Maćku i tak kłamie, to jasne.

Obrazek
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2006, 15:22 przez Zbyszek Zajner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3209
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: Maciej »

Czyli prasa kłamie :D Teraz tylko podłoże i jak przyjdzie szopa, to będzie cacy.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2006, 21:54 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturSwider

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: ArturSwider »

Hi,
"dno" obrotnicy robi wrażenie kartonu (?) Czy zmienisz to?
Eee... To tylko tak może wygląda na zdjęciu. W rzeczywistości cała obrotnica jest firmowo zwaloryzowana i nie wygląda jak... karton... 8)
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3209
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: Maciej »

Może być, tylko że "dno" obrotnicy robi wrażenie kartonu (?) Czy zmienisz to?
ArturSwider

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: ArturSwider »

Hi,

Korzystając z paru dni wolnego "majowego długiego weekendu" zabrałem się ostro za pracę przy moim segmentcie z parowozownią. Na początek próba przejezdności segmentu:

Obrazek

Wypadła zankomicie. Obrotnica jaką mam na segmencie pozwal kierować ruchem taboru na wszystkich torach, które są pod nią podpięte! Jednocześnie pozwal na dowolne odcinanie bądź podawanie napięcia na wybrane odcinki torów! Polecam Fleischmanna! :mrgreen:

Do testów posłużył mi nowo zakupiony parowóz BR80 produkcji Roco:

Obrazek

Po krótkiej ale jakże miłej zabawie trzeba było zabierać się za robotę, bo Bielsko-Biała już tuż tuż, a segment nie gotowy... :P

Na pierwszy ogień poszły tory "odjezdne". Po dopasowaniu potrzebnych odcinków flexów (dokładny pomiar i mozolne cięcie piłką z żyletki) przykleiłem je na moduł. O ile z tym prostym odcinkiem nie było kłopotów (poszedł na wikol) to przy tych trzech "łukowatych" musiałem posłużyć się klejem typu "kropelka". Punktowo zakropiłem podłoże i przyłożyłem tory we wcześniej odznaczone miejsca. Lekka korekta ułożenia i po chwili tory są "gotowe". Oczywiście przy "zasypywaniu" zaleję okienka i bankiety wikolem co jeszcze bardziej wzmocni odcinki.

Obrazek

Następnym krokiem jest malowanie szyn... Humbrol nr 113 (plus kropelka czarnego, czerwonego oraz ciemnobrązowego), ropuszczalnik Humbrola i jazda. Pomalowanie tych odcinków zajęłło mi prawie cały jeden dzień (chyba czas kupić sobie areograf...). Efekt, mimo stosowania pędzla - bardzo dobry.

Obrazek
Grzegorz TT pisze:Plllllllllis o fotki sterownika. Muszę sam zrobić suwnicę i sterownik.
Cały sterownik widać na drugim zdjęciu. To poprostu cały "pomost". Rozkręcać tego nie będę.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: Kilkujadek »

Plllllllllis o fotki sterownika. Muszę sam zrobić suwnicę i sterownik.

Pozdrawiam!
Grzegorz TT
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2006, 13:36 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturSwider

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: ArturSwider »

Hi,
Bardzo ładnie się zapowiada. Powodzenia w budowie!
Dzięki.
Szczerze ? ...przypomina mi to wnętrze SŁAWOJKI
Hehe... Mojej mamie też tak się skojarzyło... 8)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10327
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: ArturSchŁ »

ArturSwider pisze:A teraz skrzynia pod segment parowozowni
Hehe, i jak?
Szczerze ? ...przypomina mi to wnętrze SŁAWOJKI !!
:)
Jamba

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: Jamba »

Hej,

Bardzo ładnie się zapowiada. Powodzenia w budowie! :D
Ostatnio zmieniony 04 maja 2006, 22:00 przez Jamba, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturSwider

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: ArturSwider »

Hi,

Jednak po wielu prośbach z Waszej strony, o informację co się dzieje z moim segmentem parowozowni, powiem krótko: ROBI SIĘ. :D

Na poprawienie apetytów oraz zaostrzenie samczków na Bielsko-Białą parę fotek (od razu zaznaczam, że fotki są stare i aktualnie wszystko jest duuuuużo dalej posunięte):

Na początek sama obrotnica

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A teraz skrzynia pod segment parowozowni

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hehe, i jak?

Reszta kochani w Bielsku-Białej (a może i nie, jeszcze zobaczę), zapraszam! :D

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Adam pisze:To niestety nie moja skala ale fajnie sie zapowiada. powodzenia w dalszej budowie życzę.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2006, 21:59 przez ArturSwider, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturSwider

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: ArturSwider »

Hi,
Na poczatku chcialbym wszystkich przywitac i podziekowac za informacje, o forum dla TT-tkowiczow. Jestem tu nowy i dopiero sie zapoznaje z Forum.
Serdecznie Cię witam na naszym forum no i zapraszam do czynnego udziału w życiu forum. :D
trafilem na temat Artura, jesli moge tak sie zwracac
Pewnie, że tak! :D
patyna na budynku lokomotywowni to bardzo pracochlonna czynnosc, i potrzeba wiele cierpliwosci zeby uzyskac taki efekt, dlatego podziwiam i jestem pelen uznania
Dziękuję, za uznanie i docenienie faktycznego trudu włożonego w patynowanie ścian parowozowni. Też jestem BARDZO zadowolony z efektu jaki uzyskałem. :)
powinienes pomalowac fugi po miedzy ceglami
Tak wiem... w sumie to zacząłem nie od tej właściwej strony ale finalnie fugi będą zrobione. Mówiło mi już to parę osób. :P
jak rozwiążesz sprawę obrotnicy - kupisz zestaw gotowy czy będziesz budował sam?
Zrobienie samemu obrotnicy, w pełni profesjonalnej, takiej która sam ustawia się na odpowiednich torach to troszkę za dużo dla mnie. Decydując się właściwie na budowę parowozowni, najpier sprawdziłem dostępność obrotnic do TT. Jest jedna oferowana przez firmę Fleischmann. Troszkę droga, no ale trudno - jak się chce mieć profesjonalną to trzeba płacić... :/
Witam
Artur, czy produktem bazowym jest parowozownia Auhagena????
Jakub
I kolejny nowy, user który się ujawnił. Witam Cię Jakubie na forum i zachęam do czynnego udziału w życiu forum. A jeśli chodzi o parowozownię to faktycznie częściowo kożystam z tego produktu ale biorę tylko części bazowe. Oświetlenie, wnętrze parowozowni itd. robię już sam. :D

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Paweł Basiński pisze:Śledzę ten wątek z innego forum i jeżeli całość będzie tak dobra jak początki to będzie arcydzieło! A jak się ma układ torowy do całości - zrealizowałeś już coś dalej w tym temacie
maciej_kolej pisze:Jak tam parowozownia? Mam pytanie, niedawno wspominałeś o obrotnicy - to kluczowy element wahlarza. Powiedz jak zamierzasz rozwiązać montaż w skrzynce tego urządzenia i jakiej firmy zastosujesz. Z tego co wiem to dość kosztowny element jak na swoje gabaryty. Rozumiem że obrotnica izoluje tor dojazdowy od torów w parowozwni.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2006, 21:58 przez ArturSwider, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturSwider

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: ArturSwider »

Hi,
Piękne!
Dziękuję wszystkim Wam za miłe słowa oraz krytykę mojej pracy. :D
Planujesz zrobić elektryczne otwierane drzwi?
Nie. Drzwi będą się zamykać i otwierać "za pomocą" loków tzn. Lokomotywa stojąca w szopie, wyjeżdżając sama sobie otworzy drzwi (drzwi samoczynnie odchylają się (odskakują) do maksymalnego otwarcia), a wjeżdżając do szopy, w środku dotknie buforem takiego czegoś :D i drzwi się same zatrzasną. :P
Bardzo pięknie wykonane z kartonu
Tu lekka korekta - parowozownia wykonana poczęści jest z plastikowych gotowców oferowanych przez firmę Auhagen. Po wcześniejszych bojach z kartonem stwierdziłem, że jednak ściany zewnętrzne (podtrzymujące całą konstrukcję), muszą być twarde i stabilne - dlatego plastik. Ale miło mi, że udało mi się Was zaskoczyć i nikt nie poznał, że to plastik. :wink:

Obiecuję, że całość będzie tak zrobiona, że nikt nie pozna, że to plastik. :mrgreen:
coraz większy we mnie zapał do budowy modułu aby móc łączyć się z takim cudami.
Rembies, ja też z checią połączę się z każdym z Was i dzięki za miłe słowa. Także, decyduj się na swój pierwszy moduł i przyjeżdżaj w maju na imprezę do Tololoko - połączymy nasze moduły. :P

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Slawomir Bieganski pisze:Na poczatku chcialbym wszystkich przywitac i podziekowac za informacje, o forum dla TT-tkowiczow. Jestem tu nowy i dopiero sie zapoznaje z Forum. w trakcie przegladania postow trafilem na temat Artura, jesli moge tak sie zwracac, patyny na budynku lokomotywowni. Jest to bardzo pracochlonna czynnosc, i potrzeba wiele cierpliwosci zeby uzyskac taki efekt, dlatego podziwiam i jestem pelen uznania. Jednak że jeśli moge podpowiedziec a raczej bylo by to wskazane aby uzyskac efekt orginalu powinienes pomalowac fugi po miedzy ceglami . Pozdrawiam biegaczTT
maciej_kolej pisze:Mam pytanie - jak rozwiążesz sprawę obrotnicy - kupisz zestaw gotowy czy będziesz budował sam?
jakubgol pisze:Witam
Artur, czy produktem bazowym jest parowozownia Auhagena?
Ostatnio zmieniony 04 maja 2006, 21:58 przez ArturSwider, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturSwider

Re: MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: ArturSwider »

Hi,

Zamieszczam pierwsze fotki z pracy nad parowozownią.

Zdecydowałem się na początek pokazać pomalowane i spatynowane ściany parowozowni. Według mnie wyszły naprawdę dobrze. Zdjęcia oczywiśćie lekko przekłamują prawdziwy obraz ale tylko troszkę. :) Pomocne przy malowaniu i nanoszeniu modelu "zabrudzeń" były zdjęcia prawdziwych parowozowni (min. z Rybnika, z Bydgoszczy, z Jaworzyny Śl. oraz z Wałbrzycha). :D

Do pomalowania użyłem farb "Pactry" odpowiednio zmięszanych i lekko rozpuszczonych w wodzie (stosunek 80% do 20%). Głownymi kolorami były: czarny A46 zmięszany z kremowo-czerwony A79 z leciutkimi domieszkami szarości (dosłownie kropelka). Jasne miejsca (małe skupiska jasnych "żółtych" cegieł) pomalowałem farbką brązowo-żółtą A22. :D

"Zabrudzenia" nanosiłem patyczkami higienicznymi (to te takie patyczki z kawałkiem waty na końcu - jak by ktoś nie wiedział :P ), które okazały się do tego doskonałe! Po pierwsze farbka wsiąkała w watę i możnabyło dość długo "brudzić" bez konieczności zamaczania co chwila "patyczka" w farbie. Po drugie są bardzo tanie (0,89zł za 100 szt.) i łatwo dostępne.

Proszę klikać na zdjęcia - oglądamy w wysokiej rozdzielczości. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę, koledzy modelarze, o krytykę.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
BR101 112-1 pisze:Piękne! Planujesz zrobić elektryczne otwierane drzwi?
Ściany to chyba fototrawione?
Rembies pisze:Toż to istne cudo Bardzo pięknie wykonane z kartonu (o ile dobrze pamiętam), ściany a okna (z czego one są?) perfekt Jestem pełen podziwu dla Pańskiego talentu i coraz większy we mnie zapał do budowy modułu, aby móc łączyć się z takim cudami.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2006, 21:57 przez ArturSwider, łącznie zmieniany 2 razy.
ArturSwider

MakieTTa - ArturSwider - Parowozownia

Post autor: ArturSwider »

Hi,

Drodzy koledzy modelarze,

Jak niektórym z Was wiadomo, od jakiegoś czasu pracuję nad jednym z segmentów mojej stacji. Chodzi oczywiście, o segment z 9 stanowiskową Parowozownią. :D

Najdalej pod koniec nadchodzącego tygodnia pokażę Wam pierwsze foty spatynowanych ścianek i samej dość "mocno" zaawansowanej parowozowni.

Tak jak obiecałem na imprezie w Jaworzynie, debiut mojej parowozowni będzie miał miejsce na imprezie "Tololoko" Bielsko-Biała. :P

Generalne 3 założenia terminowe mam takie:
- do końca listopada gotowy pod względem konstrukcji model
- w grudniu montaż na segmencie wraz z obrotnicą
- do imprezy u Tola prace nad upiększeniem, patynowaniem, no i rzecz jasna roślinność

Trzymajcie kciuki i czekajcie na foteczki. :D
Ostatnio zmieniony 04 maja 2006, 21:56 przez ArturSwider, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości