Ciuchciolandia

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: PiotrT »

Tak samo do pomostu. Przeciez jak zamienisz obrotnice na zwykly tor to nie ma zwarcia, czy sie myle? Ok bedzie dla skladu ktory jest dluzszy niz pomost i to tylko wtedy jak zle podlaczysz zasilanie do torow ktore sa na przeciwko siebie.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2014, 16:43 przez PiotrT, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: Mariusz »

No a przy takim układzie gdzie obrotnica jest niby w trójkącie torów
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 9f5c133969
jak tu podłączyć ten moduł?
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: PiotrT »

Moja to co prawda samoróbka ale też mam podłączone tory na pomoście przez moduł pętli zwrotnej. No bo bez tego za bardzo by nie działało jak pomost o 180 obrócisz.

Tutaj widać moduł :D
Ostatnio zmieniony 30 sty 2014, 15:39 przez PiotrT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2403
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: womo »

Dojechała w końcu do mnie obrotnica, czy należy ją podłączyć pod moduł pętli tak jak na rysunku ?
http://images50.fotosik.pl/265/58f780f0eca07a86.jpg
Co prawda nie mam tych odcinków izolowanych więc podłączał bym bezpośrednio pod tory odchodzące. Najważniejsze, że ma 21 cm i mieści się BR 18 na niej :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 30 sty 2014, 14:50 przez womo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10356
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: ArturSchŁ »

womo pisze:.... będzie fajne łubbuduu i trzeba będzie ściągać górę z obrotnicą bo ręka tam mi nie wejdzie :?
Potestuj zanim zabudujesz górę.
:mrgreen:
Powodzenia.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2403
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: womo »

Dlatego przed wjazdem do tunelu z pętla będzie stało 30km/h :mrgreen:
I chyba Gbb sama go zwolni ? :roll:, A jak nie to będzie fajne łubbuduu i trzeba będzie ściągać górę z obrotnicą bo ręka tam mi nie wejdzie :? :mrgreen:
Petla ma ponad 220 cm, najdłuższy mój skład ma około 160 cm, więc na hamowanie zostaje spokojnie 50 cm. I przed zwrotnicą 30 cm na wykrywanie składu.
Załączniki
DSCF9177.JPG
Ostatnio zmieniony 21 sty 2014, 17:55 przez womo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: Mariusz »

Zależy od prędkości. Ja to sobie wyobrażam jak w analogu, że stanie Ci dęba :mrgreen:
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2403
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: womo »

Artur docelowo chcę Gbbkolejkę. Nie za bardzo chcę się bawić w przekaźniki jak potem nie będę umiał ich do tego podpiąć. A tak moduł, moduł i jazda :mrgreen:
Ale tam są normalne łuki z zestawów startowych r310. Musze sprawdzić ale chyba nic się nie będzie działo(mam nadzieję :roll: )
Ostatnio zmieniony 21 sty 2014, 17:15 przez womo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: Mariusz »

Wojtek, na tak ciasnym łuku gwałtowne hamowanie będzie skutkowało wykolejeniami, albo rozczepianiem się taboru w najlepszym przypadku. No chyba, że masz wszystko na sztywnych, ale nie obejdzie się przed wystawieniem kół z szyn wagonów na wózkach do których są mocowane sprzęgi.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10356
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: ArturSchŁ »

Niczego bym nie dawał na module p.zwarciowym (pętli).
ABC daj już poza pętlą, ale tak by skład nie stał na przecięciu.
Nie jestem pewien czy układ "hamowania" prawidłowo zadziała przy zmiennej polaryzacji.

Jeśli potrzebujesz bardziej ambitnego uzależnienia, zrób automatykę przekaźnikową.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2014, 13:31 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2403
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: womo »

Hej
Jaki czas temu Mariusz podpowiadał mi abym zrobił pętle. Wczoraj robiąc przymiarki podjazdu do makiety wymyśliłem sobie, że pętla zmieści mi się pod podjazdem. Jakoś nie pasowała mi na makiecie, a tak nie będzie jej widać.
Chciałbym przed wyjazdem z pętli postawić semafor i moduł zatrzymania. I teraz mam pytanie jeśli podepnę moduł pętli pomiędzy punkty A i A to czy moduł hamowania może być pomiędzy C i C. Czy lepiej podłączyć moduł pętli pomiędzy A i B aby na module hamowania nie zmieniała się polaryzacja?
Nie wiem czy dobrze myślę pociąg wjeżdża i staje przed semaforem z czerwonym. Zielone światło wyłącza się moduł zatrzymania i pociąg przejeżdża ale zmienia polaryzacje. Zapalam czerwone i już na module hamowania mam odwrotna polaryzację. W momencie wjazdu następnego pociągu moduł pętli znowu zmienia polaryzacje ale już na pracującym module hamowania. Nie zacznie od tego wariować?
Załączniki
petla (2).JPG
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3211
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: Maciej »

Poszło na PW ;)
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2403
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: womo »

Nie Maciej jak wszyscy uwielbiam posuwanie się milimetr po milimetrze i klejenie :mrgreen: Zostanę przy starych metodach

Gdzie mogę znaleźć zasady projektowania torowiska pod DCC? Czytam już kilka dni i w sumie jedyne do czego doszedłem to, że czas Roco zamienić na Lenza :mrgreen:
Poza tym ten następny krok w świat dcc jest strasznie zagmatwany. Ze sterowanie jestem w lesie. Projekt jest za duży na budowę pulpitu, więc pozostaje komp ...

Chodzi mi o przygotowanie torowiska, gdzie zrobić odcinki izolowane pod poszczególne urządzenia, jakiej długości powinny być. Lepiej zrobić więcej i nie potrzebować niż potem kombinować gdzie co przeciąć.
Np teraz
Czy całą pętlę "podjazd" , mogę ciachnąć na środku i podłączyć potem pod to moduł zajętości LB101? :roll:
Tylko jedna pętla ma długość ponad 20 metrów, i teraz co odcinek o długości 10 m?
Czy powinno się dać 2 urządzenia jedno na wjeździe a drugie na wyjeździe? Odcinki po 20 cm na dole i górze. I wtedy rejestruje wjazd na podjazd i zjazd z podjazdu?
Proszę o odpowiedzi osoby które wiedzą a nie chyba powinno być ...
Ostatnio zmieniony 03 sty 2014, 14:27 przez womo, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3211
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: Maciej »

Jeżeli szutrowanie budzi Twoje obawy zawsze możesz sięgnąć do gotowych podtorzy - są chyba najlepszym rozwiązaniem:
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... CosCsid%3E
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2403
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ciuchciolandia

Post autor: womo »

Na makiecie korek będzie. Już pisałem, że dla mnie to najlepszy materiał aby ładnie wyglądał tor, do tego łatwy w obróbce. Nie będzie (chyba) na dole na modułach i na pętlach.
Na pętlach 3 mm dodatkowo zabrać z wysokości to bardzo dużo. Tam i tak miejscami jest 62 mm wysokości. Szkoda patyczków :mrgreen: Jak ktoś będzie robił to jednak polecam śruby, czasami milimetr regulacji do dołu i już nie rozczepiają się składy.

Trochę torami się już bawiłem i jak zasypię i zaleję tory klejem to hałasuje tak samo jak na dobrze przykręconym/przybitym torze do deski.
Ale nie będę się spierał, z tego co wiem wiara potrafi wyciszyć torowisko :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Jak u kogoś działa to chwała mu za to, i zazdroszczę. :P :mrgreen:
U mnie i tak zazwyczaj biegają dzieci i pies po domu to w sumie różnic w torowisku nie słyszę :mrgreen: A korek jak najbardziej również polecam :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 03 sty 2014, 10:11 przez womo, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości