Moduły PB

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Kilkujadek »

Ja od pewnego czasu jestem zwolennikiem profili aluminiowych. Zamiast korka na prostych ostatnie 3-5 cm z płaskownika ≠ 3 mm. W przypadku skosów trzeba zastosować więcej. Tor kleję podobnie jak Tadek na cyjanoakryl.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: miki »

Mam parę takich kwiatków u siebie. Laminat długi na co najmniej 10 a lepiej 12 podkładów.
Najpierw trzeba tak wycyrklować z laminatem, żeby go położyć na jednej skrzynce i oberżnąć równo z krawędzią, żeby cięcie wypadło w "połowie" kawałka, oczywiście pod kątem. Potem dociągasz tor, lutujesz szyny od strony toru w kierunku krawędzi i obcinasz. Potem skręcasz skrzynki i na drugiej: najpierw kleisz laminat - ten 2 kawałek, potem lutowanie od krawędzi w stronę dalszego toru już z plastikiem. Trzeba pilnować, żeby szyny na krawędziach przypasowały no i łuku na laminacie, ale w przypadku lutowania akurat jest to dość proste, po każdym punkcie trzeba lekko nagiąć szynę we właściwym kierunku i łapać na następnym podkładzie.
Łuk na samym laminacie można zaniedbać. Ewentualnie daj szerszy kawałek, można go potem "złukowić" po bokach.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Paweł Basiński »

Widzę że wreszcie trochę ruchu w sttandarcie :)
Jedziemy dalej :)

Mam już 2 skrzynki składające się na moduł - prostokątna skrzynka 900x300 oraz trójkąt 30°
Obrazek

Całość jak widać w stanie surowym, zapiankowana i czeka na torowisko oraz podłoże :)
Zrobiłem je osobno ze względów transportowych - taki moduł skutecznie wszystko by dezorganizował przy pakowaniu.
Te 2 segmenty są skręcone ze sobą na 2 śruby 8mm.

Tak to wygląda po skręceniu oraz położeniu fleksów na sucho - oczywiście bez dokładnego odwzorowania łuku.
Obrazek

No ale mam problemik techniczny z tym kawałkiem toru.
Obrazek

Chodzi mi o sposoby na fizyczne umocowanie podkładów w miejscu ich przecięcia. Wiadomo, że cięcie po krawędzi segmentów spowoduje powstanie mniejszych i większych kawałków podkładów. Bo przeciąć to raz, a umocować solidnie to już zupełnie inna sprawa.
Wszelkie możliwe sposoby - najlepiej wypróbowane na sobie są mile widziane :)
Można je zamocować przy pomocy kleju lub lutować do laminatu, ale mimo wszystko proszę o jakieś wskazówki.
Osobiście wolałbym - jak pisałem powyżej - aby można było te 2 kawałki mieć osobno.

pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony 16 gru 2009, 22:43 przez Paweł Basiński, łącznie zmieniany 2 razy.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Paweł Basiński »

Witam!

Dawno nie miałem wolnego....
Znalazłem stare zapasy sklejki i wziąłem się za kolejny 4 moduł ( po 2 modułach - 900x300, 1 module dwutorowym 600x300) - tym razem za pierwszy po półtrapezie moduł z rozejściem. (Trzymam się planu zawartego w tym wątku :) )

Moduł ma 900x300mm - dodatkowo będzie zawierał odłączany 30° trójkąt z odejściem na łuku o średnicy 900mm zakończony profilem.

Poniżej pierwsze fotki modułu.

ObrazekObrazek Obrazek

Jak widać na fotkach - całość jest jeszcze przed piankowaniem - ale mam nadzieję że w przyszłym tygodniu będzie już zrobiony w stanie surowym.

Paweł
Ostatnio zmieniony 16 gru 2009, 22:42 przez Paweł Basiński, łącznie zmieniany 2 razy.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Paweł Basiński »

ciekma pisze:Paweł, fajne puzzle
No fajne puzzle :) Grzesiek robi kawał dobrej roboty.
Marek TT pisze:Co do semaforów wyjazdowych na stacji; to można podawać sygnał zezwalający, manewrowy i sygnał zastępczy na jednym semaforze jeżeli będzie opisany B/m, C2/m itp...
Czyli generalnie semafory są prawidłowo osadzone i posiadają odpowiednie światła - ewentualnie mała korekta z nazwami semaforów?

Co do układu sterującego to ma taka możliwość wyświetlenia wskazanych sygnałów ( obsługuje wszystkie sygnały PKP )
- link do strony Whosho - http://www.mmj.pl/~j.barska/elektro/aplikacje.htm

pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony 08 maja 2009, 15:50 przez Paweł Basiński, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Marek TT
Posty: 234
Rejestracja: 02 gru 2008, 09:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Marek TT »

Panowie modelarze na kolei nie ma światła żółtego (to na skrzyżowaniu) u nas jest pomarańczowe. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Marek TT
Posty: 234
Rejestracja: 02 gru 2008, 09:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Marek TT »

Co do drugiego światła pomarańczowego na tarczy ostrzegawczej to był kiedyś stosowany taki układ - trzy komory na To.
Jedna pomarańczowe
druga pomarańczowe migające
trzecia zielone
Kiedyś przed przebudową takie tarcze były przed wjazdowymi do Kr. Mydlnik.
Obecnie stosuje się dwu komorowe.
W obu swiatła stałe i migające.
Awatar użytkownika
Marek TT
Posty: 234
Rejestracja: 02 gru 2008, 09:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Marek TT »

Na tarczach ostrzegawczych nie potrzeba drugiego pomarańczowego, gdyż te światła co są wystarczą nawet do semaforów 5-cio komorowych.
Pokażą wtedy wszystkie obrazy jakie ukazują się na sem. 5-cio komorowym.
Nie ma potrzeby też dawania wyjazdowych 5-cio komorowych. Wystarczą 4-ry komory.
Wjazdowy pokaże z jaką szybkością można jechać obok niego i jaki jest obraz na wyjazdowym.
Co do semaforów wyjazdowych na stacji; to można podawać sygnał zezwalający, manewrowy i sygnał zastępczy na jednym semaforze jeżeli będzie opisany B/m, C2/m itp.
Wtedy w komorze światła białego podaje się
- białe dla jazdy manewrowej
- czerwone i białe migające sygnał zastępczy
Do wyświetlania tylu obrazów potrzeba jakiegoś układu sterującego. Chyba że na stacji zrezygnujemy ze zorganizowanych jazd manewrowych podawanych sygnałami (z tarcz manewrowych też) i manewry robimy na sygnały ręczne.
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: fox »

Zapewne o dwie komory w To: zieloną i pomarańczową
ciekma
Posty: 75
Rejestracja: 20 sty 2007, 02:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: ciekma »

Paweł, fajne puzzle :)

A co co chodzi z tym drugim żółtym w tarczy ostrzegawczej, bo mnie to zafrapowało?
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: gemol »

Zastanawiam się czy tarcze ostrzegawcze nie powinny mieć jeszcze drugiego żółtego, gdy semafory wjazdowe mają 5 komór. To samo dotyczy semaforów wyjazdowych. Poza tym brakuje mi tarcz manewrowych na torach głównych, chyba że białe światło w semaforach wyjazdowych nie jest sygnałem zastępczym, ale zezwala na manewry. Wtedy przy symbolu semafora powinna się pojawić literka m.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
Awatar użytkownika
Marek TT
Posty: 234
Rejestracja: 02 gru 2008, 09:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Marek TT »

Ustawienie jest dobre. Ja bym tylko zamienił oznaczenia przy semaforach - B tam gdzie jest C a C tam gdzie B. Semafor B powinien być z toru na wprost i to samo z drugiej strony E z F.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Paweł Basiński »

Gadają i gadają i nic nie robią ;)
To ja też pomarudzę teoretycznie!

Powoli wchodzę na kawałek swojej bocznicy - co początkiem jest półtrapez wcześniej zaprezentowany - i prace posuwają się wolno, ale jednak cały czas do przodu.
Ostatnio jednak, za sprawą Władka :mrgreen: stałem się posiadaczem sterty semaforków do samodzielnego złożenia :roll:
No i makietka odeszła w kącik - zacząłem wycinać, wyginać, lutować i kleić blaszki z semaforami. Jako, że robota jest zegarmistrzowska zeszło troszkę czasu nad tym wszystkim i pewnie jeszcze kawałek się zejdzie 8) - ale już tarcze są do słupów przylutowane - daszki powoli się kleją!

Mam wykonaną elektronikę w postaci 3 płytek drukowanym
- moduł podmakietowy z rezystorami oraz gniazdem semafora (30x40mm)
- moduł nadmakietowy z semaforem oraz wtykiem (10x20mm)
- płytka komory :) z diodami LED 0603 (2mm szerokość )
Całość podobna jest do wyrobów KLUBY - można szybko zdemontować semafor w razie np transportu - kwestia wyjęcia go z gniazda.
Postaram się zrobić fotki elektroniki jak ktoś będzie ciekawy.

Poniżej wersja do składania dla masochistów :)
Obrazek Obrazek

No i mam prośbę w związku właśnie z tymi semaforkami - potrzebuję pomocy w ich osadzeniu na moim przyszłym kawałku stacyjnym :roll:
Poniżej schemat stacji - zaznaczyłem miejsca umieszczenia poszczególnych semaforów (wg mnie). Prośba o ewentualną korektę tych ustawień i wskazanie ilości komór i określenie świateł na poszczególnych semaforach.

Poniższa stacyjka ma z lewej strony planowaną bocznicę (opisywana wcześniej w wątku).
Składa się z części osobowej (dwa dolne tory - pomiędzy torami peron) oraz części towarowej (2 górne tory z bocznicami)
Ponieważ jest to na razie plan - (poza budowaną bocznicą) to te ustawienia oraz układ torowy można jeszcze zmieniać - wszelkie uwagi mile widziane co do poprawy tego układu.

Obrazek

Niecnie i z premedytacją wykorzystano do odzwierciedlenia tego układu stacji program Wajchownia autorstwa Whosho :) mam nadzieję, że się nie pogniewa 8)

Tm - biały/niebieski
ToA i ToH - tarcze ostrzegawcze - 2 komory - żółty/zielony
A i H - semafory wjazdowe - 5 komór - 2x żółty/zielony/czerwony/biały
C i F - semafory wyjazdowe - 3 komory - czerwony/zielony/biały ?? :idea:
B, D, E i G - semafory wyjazdowe - 4 komory - czerwony/zielony/żółty/biały ?? :idea:

No i właśnie nie jestem pewien powyższych ustawień.......
Prośba o teoretyczne wytyczne co do ustawienia tych wynalazków :)

pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony 08 maja 2009, 06:57 przez Paweł Basiński, łącznie zmieniany 2 razy.
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: gemol »

Akurat to nie kwestia wyłączników tylko podpięcia dwóch napędów przy zasilaniu AC.
Teoretycznie jest to proste podłączenie /sam to kiedyś przerabiałem/, w praktyce okazuje się, że nie wystarczy odpowiednio połączyć kabelków. Ważne jest wzajemne położenie napędów. Zanim polutujesz przewody, poskręcaj je i sprawdź czy rozjazdy przestawiane są prawidłowo oraz czy masz prawidłową polaryzację. Dopiero wtedy lutuj.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2009, 11:29 przez gemol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: miki »

Paweł Basiński pisze:Nie powinny brzęczyć :) mają wyłączniki krańcowe z tego co patrzyłem :)
Akurat to nie kwestia wyłączników tylko podpięcia dwóch napędów przy zasilaniu AC.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość