Moduły PB

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Paweł Basiński »

Rozumiem, że biega o blaszki do semaforów?

Szukaj i pytaj się Władka : http://forumtt.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=25

W prawdzie to nie jest jego skala - ale w ramach bratniej współpracy robi takie blaszki dla sadomasochistów :)
Czasami trzeba cierpliwie kawałek czasu poczekać - Władek ma stertę innych ciekawszych rzeczy do zrobienia 8) poczytaj na http://forum.modelarstwo.info/ nick ten sam.

Trochę roboty przy tym jest, ale jaka frajda, że coś się samemu złożyło! :D

Paweł
Ostatnio zmieniony 02 sty 2010, 22:48 przez Paweł Basiński, łącznie zmieniany 1 raz.
zibi33
Posty: 236
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: zibi33 »

Paweł Basiński pisze:Poniżej wersja do składania dla masochistów :)
Możesz mi tylko powiedzieć skąd to masz, i czy to można gdzieś kupić ?
Ostatnio zmieniony 02 sty 2010, 22:45 przez zibi33, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Paweł Basiński »

Za dużo drożdży zużyłem ;)

Ale to raczej złudzenie wynikające z ciemnego pomieszczenia i odbicia od białego podłoża światła z lampy. Oczywiście jest tam większa górka, ale całość nie wystaje więcej jak 2 cm licząc od podtorza. Troszkę to zostanie zamaskowane roślinnością i dokładniej wyprofilowane.
Pozostałe profile również takie górki posiadają, ale po pokryciu roślinnością znika efekt tych górek!

Paweł
PiotrZ
Posty: 683
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: PiotrZ »

Fajny, długi odcinek !! ale według mnie na module odgałęźnym pianka przy profilach czołowych jest zbyt napuchnięta. Musiałbyś ją trochę zukosować, bo przy krawędziach wygląda bardzo nienaturalnie (jak ciasto drożdżowe, które wyłazi z formy ;) )
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Paweł Basiński »

No to jedziemy dalej ;)

Na początku dzięki za uwagi na temat montażu torów na krawędzi przejścia modułów.
Raczej zdecyduję się na laminat imitujący podkłady - przylutujemy i zobaczymy ile wytrzyma ;)

Cała pianka jest zakryta mokrymi ręcznikami papierowymi nasączonymi wikolem.
Po wyschnięciu jest dość twardy i pozwala ładnie przyklejać następne warstwy podłoża.
Moduł po zaklejeniu pianki:
Obrazek

A tutaj przyklejony koreczek:
Obrazek

tak sobie połączyłem 4 moduły to zaczyna wreszcie wyglądać :)
Całość ma 90+90+60+90=całe 330cm :P
Obrazek

Fotki robione w domciu - światło liche bo na prąd zabrakło :mrgreen: , a na zewnątrz pogoda i światło byle jakie.... - zresztą na balkonie nie zmieści się całość ;) czas to skręcić na jakiejś sali gimnastycznej albo całość na zimę do garażu zataszczyć 8)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2009, 22:39 przez Paweł Basiński, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 870
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: brovarek »

Na TEJ stronie w Produkte->Modell- Modulbau-> Modulbau są oferowane gotowe podkłady z laminatu. Można też przygotować sobie coś takiego samemu (tyle, że laminat mocno pyli) :)
Ps. Ten sprzedawca oferuje swoje produkty w Rosswein na spotkaniu 23-25.10
Ostatnio zmieniony 15 paź 2009, 20:17 przez brovarek, łącznie zmieniany 1 raz.
ciekma
Posty: 75
Rejestracja: 20 sty 2007, 02:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: ciekma »

Ja ostatni podkład robię z laminatu miedziowanego, oczywiście ze zdrapaną po środku miedzią.
Pasek ten przyklejam cyjanopanem, potem tor pozycjonuję i lutuję.
Potem jeszcze zalewam to wikolem i na końcu szuterek - praktycznie nie do wyrwania
jest tez możliwość ewentualnej korekty położenia szyny (istotne przy modułach 2-torowych).
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Kilkujadek »

Same to "się" na pewno nie wyrywają. Ja miałem 2 uszkodzenia - jedno podczas transportu, drugie spowodowane uderzeniem w szynę. Znane są mi co najmniej dwa inne uszkodzenia na imprezie sTTandardowej. Podstawowym elementem zabezpieczenia szyn jest ich osłona w czasie transportu. Dalej zgodzę się z Tadkiem, że nie ma metody która w pełni zabezpieczy tor. Profile aluminiowe, laminat, wkręty itp. ułatwiają spasowanie toru ale nie zabezpieczają go przed ekstremalnymi sytuacjami. Jak wytrzymają podkłady, to wyskoczy szyna bo coś ustąpić musi.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1910
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: T_Domagalski »

ArturSch pisze:U Ciebie szyny będą dochodzić do krawędzi skrzynki nie tylko na bokach krótkich ale i na długim co może spowodować wyrwanie szyny gdy będą one w ferworze imprezy przekładane, nie zawsze się o tym pamięta.
Piotr Sekuła pisze: Także trzeba pamiętać o kładzeniu pudła (=skrzynki) na drugi bok, ten nieoszynowany...
Panowie, powiem krótko - teoretyzujecie. :lol:
Od samego kładzenia szyny się nie wyrywają. Ja sam wielokrotnie stawiałem swoje moduły profilem czołowym na podłodze, i wszystkie szyny mam na miejscu. Wystarczą elementarne zasady ostrożności - nie kopanie modułów, nie rzucanie nimi jak workami z kartoflami, bo wtedy nawet najbardziej "pancerne" metody zabezpieczania końców szyn nie pomogą...

P.S.
Na sTTandardowych zlotach zdarzyło się chyba tylko jedno wyrwanie szyny,... spowodowane za ciasnym opakowaniem modułu :idea: .
Uszkodzeń zaliczonych w domach, w trakcie budowy - nie liczę.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Kilkujadek »

adamTT pisze:...mógłbyś zapodać jakieś zdjęcie z zastosowaniem profili?
http://forumtt.pl/viewtopic.php?p=57480#57480
Ostatnio zmieniony 12 paź 2010, 07:15 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotr Sekuła
Posty: 113
Rejestracja: 05 cze 2009, 18:39
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: Piotr Sekuła »

:idea: Także trzeba pamiętać o kładzeniu pudła (=skrzynki) na drugi bok, ten nieoszynowany... No i nie tylko w budynku imprezy, ale także i przy transporcie!
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10358
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: ArturSchŁ »

Jeszcze jedna uwaga ...transportowa.

Najbardziej na uszkodzenia są narażone tory na krawędziach skrzynek podczas transportu i przekładania.
Gdy mamy łączenia torów na krótkich krawędziach skrzynek, to są one osłonięte podczas transportu elementami spinającymi moduły w kanapki. Podczas przekładania skrzynek, kładąc je TYLKO na długich bokach, unikamy wyrwania szyny z klamr poprzez przypadkowe zaczepienie za główkę na krawędzi skrzynki.
U Ciebie szyny będą dochodzić do krawędzi skrzynki nie tylko na bokach krótkich ale i na długim co może spowodować wyrwanie szyny gdy będą one w ferworze imprezy przekładane, nie zawsze się o tym pamięta.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: miki »

Mniej więcej tak:
Obrazek
Tu akurat łuk jest niewielki ale chyba widać o co chodzi. Lut daje następujące plusy:
1. Spore pole manewru pion/poziom szyny
2. Możliwość poprawek bez konieczności prucia wszystkiego
Ostatnio zmieniony 16 gru 2009, 22:43 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: adamTT »

Grzegorz TT pisze:Ja od pewnego czasu jestem zwolennikiem profili aluminiowych. Zamiast korka na prostych ostatnie 3-5 cm z płaskownika ≠ 3 mm.

Jestem właśnie przed położeniem torowiska na razie na dwóch modułach i też czeka mnie łączenie. Nie wiem czy pozostać przy standardowej metodzie, czy wykorzystać sposób z profilem aluminiowym. Grzegorz mógłbyś zapodać jakieś zdjęcie z zastosowaniem profili?
PiotrZ
Posty: 683
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moduły PB

Post autor: PiotrZ »

A ja wolę zrobić skośną skrzynkę (u Ciebie wcięcie 30°) i doprowadzić tor prostopadle do krawędzi, niż kombinować z ukośnym cięciem toru. Taka operacja wymaga super precyzji, jest niepowtarzalna, efekt końcowy jest nieprzewidywalny, a linia cięcia zawsze widoczna i nienaturalna. Przy łączeniu prostopadłym masz większy zakres regulacji w pionie i poziomie, a szpara między szynami jest akceptowalna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość