Malowanie oprawek szyb

Konserwacja i naprawy, części zamienne itd Przeróbki taboru.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Charakterek »

Ja kiedyś miałem ciekawy sposób

Na gładką kartkę papieru (b dobrej jakości, może być kredowy) nanosiłem cieniutką warstwę farby ze spraya. Potem wydłubywałem okienka z wagonu i tylko przytykałem do tej farby i delikatnie jeździłem okienkiem w górę i w dół. Farby musi być maleńko - dosłownie drobniuteńki pyłek. Malowało się świetnie!
Shepard
Posty: 43
Rejestracja: 22 sie 2006, 09:13
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Shepard »

Jedna uwaga: maskowanie taśmą albo maskolami ma sens tylko wtedy gdy maluje się aerografem! Z tekstu o próbie na pudełku zapałek i "siepaniu" rękami wnoszę, że Kolega zabiera się za pędzel... To może mieć przykre efekty, bo w przypadku malowania pędzlem konsystencja farby jest nieco inna, jeśli ma odpowiednio i równo kryć, a to z kolei - może powodować zacieki.
Dwa: nie polecałbym zwykłej taśmy malarskiej do drobnych detali, gdzie ważne są krawędzie! Tnie się to nienajlepiej (docinanie małych krawędzi) a i trzyma się - zwłaszcza przy krawędziach - słabo. Farba podcieknie na sicher.
Najlepiej zastosować taśmy Tamiya. Są rozmaite szerokości a i sama taśma jest zaprojektowana tak, że świetnie siedzi na krawędziach i łatwo schodzi z powierzchni.

Oczywiście - moje sugestie są tylko sugestiami, ale za to sprawdzone. Każdy może spróbować inaczej :-)

S.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10357
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: ArturSchŁ »

BarTTek pisze:...tak jak mówi Witek lepiej wyjąć ten element z pudła, raz że bezpieczniej, dwa wygodniej
A jeszcze lepiej zacząć na boku, pomalować krawędzie ..np pudełka od zapałek (bez szufladki) i po nabraniu wprawy (najgorsze jest pierwsze 10 lat, potem już z górki) można przystąpić do malowania ramek okien w modelu.
BarTTek
Posty: 813
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:20
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: BarTTek »

Jacekk pisze:
BarTTek pisze:Jest coś takiego jak taśma malarska ( lakiernicza), o fakturze podobnej jak kartka papieru tylko samoprzylepna i nie niszczy powierzchni, a jednoczesnie dosyć mocno trzyma 8)
Myślałem o tym, ale nie wiedziałem, czy nie będzie zdzierać lakieru. Zastosuję tą metodę, ale jak nie zadziała to marny Twój los BarTTek 8)
Jak będziesz delikatnie zrywał taśmę to nic nie powinno się stać. Z resztą tak jak mówi Witek lepiej wyjąć ten element z pudła, raz że bezpieczniej, dwa wygodniej
Awatar użytkownika
Jacekk
Posty: 520
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:22
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Jacekk »

Witek M. pisze:Moim zdaniem powinno się dać przyzwoicie pomalować ramki bez stosowania maskowania, ale pod warunkiem, że będą wyjęte z pudła.
Znając moje zdolności ciężko będzie. Siepie mi rękami jak nie wiem co ;) Nie no przesadziłem trochę. Ciężko będzie, ale zrobię to. A jak już to zrobię to pokaże jakieś fotki.


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 15 paź 2006, 20:23 przez Jacekk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Witek M.
Posty: 973
Rejestracja: 09 kwie 2006, 15:32
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Witek M. »

Malowanie wyprasek bez wyciągnięcia z wagonu wydaje mi się być bez sensu. Moim zdaniem powinno się dać przyzwoicie pomalować ramki bez stosowania maskowania, ale pod warunkiem, że będą wyjęte z pudła.
Awatar użytkownika
Jacekk
Posty: 520
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:22
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Jacekk »

BarTTek pisze:Jest coś takiego jak taśma malarska ( lakiernicza), o fakturze podobnej jak kartka papieru tylko samoprzylepna i nie niszczy powierzchni, a jednoczesnie dosyć mocno trzyma 8)
Myślałem o tym, ale nie wiedziałem, czy nie będzie zdzierać lakieru. Zastosuję tą metodę, ale jak nie zadziała to marny Twój los BarTTek 8)



Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 15 paź 2006, 20:16 przez Jacekk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Witek M.
Posty: 973
Rejestracja: 09 kwie 2006, 15:32
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Witek M. »

Jacekk pisze: [...] Czym zabezpieczyć szyby i obudowę przed przypadkowym zabrudzeniem ??
Niczym, bo malowałem trawione ramki luzem, a nie ramki na wyprasce.
BarTTek
Posty: 813
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:20
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: BarTTek »

Jest coś takiego jak taśma malarska ( lakiernicza), o fakturze podobnej jak kartka papieru tylko samoprzylepna i nie niszczy powierzchni, a jednoczesnie dosyć mocno trzyma 8)
Ostatnio zmieniony 15 paź 2006, 19:55 przez BarTTek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacekk
Posty: 520
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:22
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Jacekk »

Masz jakieś zdjęcia ?? Czym zabezpieczyć szyby i obudowę przed przypadkowym zabrudzeniem ??


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Witek M.
Posty: 973
Rejestracja: 09 kwie 2006, 15:32
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Malowanie oprawek szyb

Post autor: Witek M. »

Humbrol "Metalcote" 27001-6 Matt Aluminium
Awatar użytkownika
Jacekk
Posty: 520
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:22
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Malowanie oprawek szyb

Post autor: Jacekk »

Czy ktoś z was malował oprawki szybek w wagonach osobowych ?? Jaką farbą?



Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy/przeróbki taboru”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości