Posterunek odgałęźny

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: miki »

No i jest mały problem z prawą częścią a dokładniej z wyprowadzeniem łuku. Wyrysowane "w locie" na Corelu

Obrazek

Górny łuk - R 1500 mm, do krawędzi zostaje 128 mm
dolny 1200 mm do krawędzi zostaje 200 mm
Segmenty ciągu dalszego musiałyby mieć jakieś kosmicznie połamane kształty, przynajmniej pierwszy :|
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: miki »

To mi jeszcze jedno się nasunęło. Trzeba zawczasu bardzo dokładnie rozważyć geometrię tego fragmentu łuku, który znajdzie się na module prawym. Żeby nie wyszło tak jak na rysunku powyżej - linia zielona - gdzie tor musi "nadganiać" do węzła, ewentualnie żeby nie trzeba było go ciągnąć przez XXX metrów, co by trafił we właściwe miejsce. Początek łuku będzie to miał decydujące znaczenie.
Z czystej ciekawości przysiądę dziś na chwilę do Corela, co by rozważyć różne warianty
Ostatnio zmieniony 27 cze 2006, 10:06 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1902
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: T_Domagalski »

Wątek oczyszczony.
Proponuję już nie wracać do tematu zgodności tego modułu(ów) ze sTTandardem.
Ewentualnie na przyszłośc radziłbym rysować pełne schematy (choćby tylko w sposób poglądowy) modułów i nie zaznaczać miejsc łączenia segmentów czerwonymi liniami, zarezerwowanymi dla czół modułów.
Wtedy nie byłoby powodu do zadawania tych wszystkich "głupich pytań"...
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: drlukasz »

DBv pisze:Ok, ja to wszystko rozumiem, tyle ze w tekscie jest wyraźnie napisane:"oba moduły", "Moduł "lewy", " Moduł "prawy". I ja rozumiem, że de facto chodzi tu o jeden moduł podzielony na segmenty.
Błąd rozumowania.
Moduł na obu krańcach ma posiadać profile przejściowe określone sTTandardem. Oznacza to, że zarówno "lewy" jak i "prawy" fragment jest osobnym modułem. Zresztą pisałem o tym, że równie dobrze "prawego" modułu może nie być wcale.
DBv pisze:Ale jeżeli jest napisane moduł (a chodzi o segment, który wszystkich warunków modułu spełniać nie musi) (...), to co przedstawia szkic jest z punktu widzenia wymagań dla modułu nieprawidłowe.
Jakich wymogów sTTandardu nie spełnia wg. Ciebie ta konstrukcja, co jest nieprawidłowe z punktu widzenia sTTandardu? Nie mając dodatkowych segmentów zawsze mogę w tym miejscu postawić przenośny znak zamknięcia linii, albo kozioł oporowy i uznać ten fragment za bocznicę.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2006, 20:16 przez drlukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: drlukasz »

DBv pisze:Przperaszam, ale ja czegoś tu nie zrozumiałem. Przeczytałem pierwszy post i nie użyto tam ani razu słowa segment (jest za to słowo moduł).
Nie użyłem słowa segment, gdyż spełniając warunki modułu prostego (sTTandard punkt 1.2), ta konstrukcja jest modułem. Możliwość wyjścia z niej dodatkowym torem, łączonym "moim" profilem powoduje, że można do niego dołączyć kolejny segment. <- sTTandard, punkty 1.2 i 1.4

Segment dołączony spełni warunki sTTandardu, jeżeli zakończy się sTTandardowym profilem i wyprowadzi czoło we właściwy punkt siatki modularnej (sTTandard punkt 1.2)
Dwie koncepcje wymyślone w ciągu kilku chwil:

Obrazek

Kolorowymi kreskowanymi liniami zaznaczone możliwe przebiegi torów na segmentach dodatkowych, które po dołączeniu do podstawowego modułu spełnią wymogi bycia rozgałęzionym modułem

Zresztą to co napisałem zawarte jest w sTTandardzie.

Przy okazji - proszę moderatora/administratora o "oczyszczenie" wątku z nic nie wnoszących postów.
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1942
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: DBv »

miki pisze:Bo to jest moduł, i w obu kawałkach i w jednym. tyle że składający się z 1/2 segmentów.
Spełnia wymagania zawarte w sTTandardzie - profile+siatka+elektryka. Jeżeli do tego "wyjścia" na dole doczepimy "ciąg dalszy" w postaci iluś tam segmentów i po iluś tam metrach znajdzie się na nim profil przejściowy w odpowiednim miejcu siatki to powstanie nowy moduł uff jak gorąco
Ok, ja to wszystko rozumiem, tyle ze w tekscie jest wyraźnie napisane:"oba moduły", "Moduł "lewy", " Moduł "prawy". I ja rozumiem, że de facto chodzi tu o jeden moduł podzielony na segmenty. Ale jeżeli jest napisane moduł (a chodzi o segment, który wszystkich warunków modułu spełniać nie musi) to sie ma co sie dziwić (i najeżdzać), ze ktoś później zwróci uwagę, ze to co przedstawia szkic jest z punktu widzenia wymagań dla modułu nieprawidłowe. Ot tyle.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: whosho »

Po prostu:

Moduł lewy jest w 100% zgodne ze sTTandardem.
Modul prawy też, jednek tylko jeśli choci o tor prosty! Wyjście po łuku nie. Aby łuk był w 100% sTTadanardowy Łukasz dobuje element który po połącznieu w tymi dwoma pierwszymi kawałkami utworzy wpisująca się w siatkę całość. Ot co.

PS. ponadto samo istnienie wyprowadzonego łuku na brzeg modułu wcale go nie dyskwalifikuje jako modułu sTTandardowego...
Ostatnio zmieniony 26 cze 2006, 18:46 przez whosho, łącznie zmieniany 3 razy.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: miki »

Bo to jest moduł, i w obu kawałkach i w jednym. tyle że składający się z 1/2 segmentów.
Spełnia wymagania zawarte w sTTandardzie - profile+siatka+elektryka. Jeżeli do tego "wyjścia" na dole doczepimy "ciąg dalszy" w postaci iluś tam segmentów i po iluś tam metrach znajdzie się na nim profil przejściowy w odpowiednim miejcu siatki to powstanie nowy moduł uff jak gorąco
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1942
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: DBv »

Przperaszam, ale ja czegoś tu nie zrozumiałem. Przeczytałem pierwszy post i nie użyto tam ani razu słowa segment (jest za to słowo moduł). W takiej sytuacji to ja już nic nie rozumiem. Albo niech mnie ktoś oświeci, o co tu chodzi, albo po prostu niech kazdy używa własciwej terminologii i nie będzie później podobnych (niepotrzebnych) sporów.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: Paweł Basiński »

No i spoko - teraz wszystko jasne :) i piękne :D

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: drlukasz »

Moja pomyłka, na EW1 nawet bym nie spojrzał - chodziło o EW3, dodatkowo nieco zmodyfikowane...
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: miki »

2 X EW3 rechts byłoby idealne. Nie wiem po co ta Abwehra (ABW znaczy)??
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Posterunek odgałęźny

Post autor: Paweł Basiński »

Hej!

Rozumiem, żeposiadasz już prawy rozjazd EW1?
Jeżeli jeszcze nie masz rozjazdu to może warto zainwestowac w EW2 lub EW3? Koszty niewiele większe a efekt wizualny dużo lepszy :)
Ciekawa koncepcja do zagospodarowania na przyszłośc - zawsze można w środek coś dobudowac.

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Posterunek odgałęźny

Post autor: drlukasz »

Już dość dawno temu zdecydowałem się na budowę posterunku odgałęźnego.Koncepcji było wiele, niektóre moje własne, niektóre będące "kalką" faktycznych rozwiązań.
Wreszcie, po spotkaniu w Bielsku - Białej i konsultacjach z Whosho i mikim, wyklarowała się następująca koncepcja:

Obrazek

Skrótowy opis:
oba moduły - L=900, profile tak jak zaznaczono na rysunku. Rozjazdy EW1 - prawy i Y. Sygnalizacja kształtowa. Sterowanie zgodne ze sTTandardem, z możliwością przejścia na pełne sterowanie DCC jednym przyciskiem.
Moduł "lewy" powstanie jako pierwszy. Moduł "prawy" - w dalszej kolejności. Sam "lewy" zapewnia pełną funkcjonalność post. odgałęźnego - przejścia z linii dwutorowej na jednotorową. W zależności od tego jak zostanie ukształtowany (i czyt wystąpi) "prawy" moduł, uzyskuje się różną funkcjonalność rozwiązania. Więc sposób ukształtowania jest dość uniwersalny.

Na chwilę obecną - czekam na resztę materiałów potrzebnych do rozpoczęcia zabawy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 2 gości