SOUND ...z innej beczki.

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10307
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: SOUND ...z innej beczki.

Post autor: ArturSchŁ »

Bardzo fajnym pomysłem, jest sprzęgnięcie dźwięków z automatyką na makiecie, o czym piszecie powyżej. 👍
Trzeba jednak posiadać pewne umiejętności (lutownica+ programowanie), no i cena środowiska Arduino IDE (płytka + procek) są wyższe niż kitu AVT czy podobnego z Aliexpressu.

Zachęcam do montowania głośniczków pod skrzynkami, to nie tylko wróble, będą zainteresowane tym co się dzieje na makiecie.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Na tą edycję TT-Weekendu planuję katować kolegów dźwiękami z gwizdka USB po blutootowym bumboxie. Osobiście biorę zatyczki do uszu !!
:lol:
bankier
Posty: 465
Rejestracja: 21 kwie 2015, 14:06
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: SOUND ...z innej beczki.

Post autor: bankier »

To rozwiązanie Kolegi Domiss jest super - tylko jak ktoś będzie miał do obsługi stację obok modułu z tym rozwiązaniem to... ;) przy kilkunastu pociągach przyjętych muzyka nieco zbyt namolna :mrgreen: Ale na makiecie da radę.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 466
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: SOUND ...z innej beczki.

Post autor: Domiss »

Od kilku lat używam prostszego modułu (bez przycisków) podłączonego do arduino (lub raczej atmegi 328p z niezbędnym osprzętem) do sterowania domkiem dróżnika, w którym oprócz wnętrza i niezależnie zapalanego oświetlenia w każdym z pomieszczeń w pokoju jest jeszcze włączający się raz na jakiś czas... telewizor z obrazem i dźwiękiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu dźwięki nie odtwarzają się przez cały czas, tylko z zadanymi w oprogramowaniu minimalnymi przerwami. Oczywiście "program telewizyjny" zależy od tego, co się na kartę wgra ;).
Najbliższe imprezy, na których będzie to można zobaczyć na żywo to te w Letohradzie oraz w Wałbrzychu.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1649
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SOUND ...z innej beczki.

Post autor: Misiek »

Na pierwszych czy drugi Trybunałach w Piotrkowie miałem taki mały głośniczek z gniazdem na kartę. Na kartę wgrałem jakieś zapętlone sample z muzyki relaksacyjnej w stylu "wiejskie popołudnie" - ptaszki ćwierkały, krowy muczały, dzwon w kościele bił...

Pamiętam, że - być może przez nawał tych ptaszysk, do hali wleciał wróbel (lub mazurek :) ) i nie mogąc się wydostać, przestraszony latał pod sufitem - wydaje mi się, że jednak udało mu się wydostać.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1707
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: SOUND ...z innej beczki.

Post autor: wicy »

Jakiś czas temu poczyniłem próby i zabawy z dźwiękiem.
Komunikaty czytane przez Ivonę (czy jakąś jej koleżankę), trochę obrobione w Audacity.
Jako, że mam centralę od wszystkiego na Arduino sprzęgniętym z PC, mogę dowolnie zaimplementować np. randomowe odtwarzanie.

-----------------------
Pozdrawiam, Witek
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: SOUND ...z innej beczki.

Post autor: MonsterSale »

Bardzo ciekawe rozwiązanie Arturze, dzięki za podesłanie.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10307
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

SOUND ...z innej beczki.

Post autor: ArturSchŁ »

Dostępne są moduły dźwiękowe zawierające wgrane dźwięki (np: NOCH):
- wesele,
- na farmie,
- stado owiec,
- grajek uliczny,
- psy,
- grający na rogach alpejskich,
- prace na torach,
- ćwierkające ptaki.
- na peronie,
- pastwisko krów,
- Boże Narodzenie,
- straż pożarna,
- ścinanie drzew,
- w kościele,
- motocykl,
- kury/kurczaki,
- wiejska orkiestra dętą.
:lol:
7177scr_1a752d544ed9c65.jpg
Noduły NOCH'a są po ok 40 EUR/szt.

We własnym zakresie można użyć np kitu "odtwarzacz MP3 z czytnikiem kart microSD / USB" (AVT), który po dodaniu głośniczka i zasilania, będzie odtwarzać przygotowane przez nas dźwięki.
big_ARD-6478.jpg
Warto wzbogacić moduł o dźwięki z życia....

Ktoś już zainstalował u siebie takie dźwięki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 0 gości