Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: DBv »

Z opóźnieniem ale informacja może jeszcze się przyda.

Wagony, z którymi się zetknąłem nie miały takiego rozwiązania. Zderzaki w "Hortexach" jakie widziałem, montowane były bezpośrednio w pudło modelu, w nawiercone otwory. Jakkolwiek mogłyby być położone minimalnie niżej (1-1,5mm) to jednak wykonanie i wygląd były schludne. Z tego co wiem jednak, montaż wykonywał bezpośrednio sam importujący.

Pokazany na zdjęciu "patent" wcześniej stosował sam Peresvet; możliwe więc, że jest to jego oryginalne rozwiązanie, według zdjęć - mało elegancko wprowadzone w życie :-/
Awatar użytkownika
LemingAnadyrski
Posty: 142
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:41
Lokalizacja: Wlk.bet.wieś/Mazowsze
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: LemingAnadyrski »

Mam pytanie do osób, które nabyły ten model - czy jakość widoczna na załączonych poniżej zdjęciach to stan typowy? Czy wasze wagony mają
listwy ze zderzakami wklejone równo i bez plam kleju/białej farby? Czy czarny nadruk elementów drzwi jest ostry, jak na zdjęciu przedstawionym na
poprzedniej stronie
, czy raczej rozmyty i z przybrudzeniami drzwi, jak poniżej?
Załączniki
Peresvet_3924_Hortex_Kuhlwagen--zderzaki-Zaes.jpg
Peresvet_3924_Hortex_Kuhlwagen--zderzaki-Ammendorf.jpg
Peresvet_3924_Hortex_Kuhlwagen--bok_2.jpg
Peresvet_3924_Hortex_Kuhlwagen--bok_1.jpg
Peresvet_3924_Hortex_Kuhlwagen--czolo.jpg
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, 04:16 przez LemingAnadyrski, łącznie zmieniany 1 raz.
Ołgierd
Posty: 575
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:31
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśna
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: Ołgierd »

Mogę jedynie przychylić się do wcześniejszych opinii Kolegów: model bardzo udany, a możliwość jego zakupu na FTT - bezcenna ;) Dziękuję!
Wojtekj
Posty: 240
Rejestracja: 16 maja 2006, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: Wojtekj »

Witam,
Również jestem bardzo zadowolony z modelu.
Wszystkie oznaczenia bardzo czytelne.
Wagon dzięki swojemu ciężarowi dobrze trzyma się toru.
Może ktoś potrafiłby wykonać blaszki żaluzji w miejsce nadruków, chętni będą.
Dziękuję Panie Robercie za kolejny udany model.
Pozdrawiam, Wojciech Jakubiak
AS-62
Posty: 162
Rejestracja: 26 sie 2007, 23:06
Lokalizacja: podkarpacie Brzozów
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: AS-62 »

Witam.

Potwierdzam wpisy kolegów. Bardzo fajny model chłodni.

POZDRAWIAM.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2014, 20:42 przez AS-62, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aviaTTor
Posty: 655
Rejestracja: 06 kwie 2008, 16:24
Lokalizacja: czestochowa
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: aviaTTor »

Paczka z wagonem dzisiaj dotarła do mnie w pancernym opakowaniu-świetny model gorąco wszystkim polecam :)
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: DBv »

Witam,
Może trochę luźne to spostrzeżenia ale co tam...

Nie wykluczam oczywiście, że drobne błędy w zakresie oznaczenia mogły się pojawić ale generalnie - wbrew wielu modelom, które pojawiają się od czasu do czasu na rynku - ten dość dobrze odzwierciedla oryginał. Było pewnym problemem aby zdobyć jakiekolwiek bliższe informacje na temat tych konstrukcji na PKP, dokumentacja zdjęciowa była dość uboga, ogólnych danych również nadto wiele nie było. Dużą pomoc udzielił Matthias Palmer (www.kuehlwaggon.de), który udostępnił zdjęcia w większej rozdzielczości i posiadane niepublikowane zestawienia z numerami wagonów. Oczywiście, szereg elementów i tak pozostało niewiadomą ale generalnie - uważam, że model wyszedł dobrze. Cieszę się też, że wogóle się ukazał, bo - może mało już dzisiaj kto to pamięta - był już kiedyś zapowiadany przez Peresveta (ca1994?) ale wówczas się nie udało. Tak jak koledzy już tu zaznaczyli, model nie ma nic wspólnego z modelem TT-Clubu (takim jak TU ). Ten model wykonany jest estetycznie, z dobrą jakością nadruku (wyższą niż porównując z innymi modelami tego producenta sprzed kilku lat - widać postępy!).

Tak jeszcze ogólna uwaga związana z modelem i oryginałem - to ciekawy element historii PKP. Wprawdzie wagony te nie zagościły na dłużej na polskich torach, przemiany przełomu lat 80/90 spowodowały, że szybko stały się niepotrzebne. Oczywiście zakupione zostały w zamyśle dla ułatwienia eksportu horteksowskich mrożonek. Jeśli jednak połączyć ten fakt z pomysłami PKP montowania sprzęgów samoczynnych, wprowadzaniem wielkopojemnych sześcioosiowych węglarek czy też szutrówek, trochę też pokazują klimat tamtych lat na kolei i dążenie do szeroko pojętej "maksymalizacji" przewozów. Ciekawe jak dziś wyglądałyby nasze koleje gdyby nie przemiany lat dziewięćdziesiątych...

Wagony zamówione zostały przez HORTEX w dwóch transzach - jedna obejmowała wagony "pojedyncze" przydzielone następnie do poszczególnych zakładów, kolejna obejmowała całe, kilkuwagonowe pociągi chłodnicze. Ten wagon jako reprezentant pierwszego typu wcale więc nie musi funkcjonować wyłącznie w składzie całopociągowym. Jest też chyba jednym z niewielu przedstawicieli wagonów towarowych z barwnymi dużymi napisami i wymalowanym logo, jakie w okresie PRL poruszały się po torach z oznaczeniami PKP...
Awatar użytkownika
100bttb1985
Posty: 88
Rejestracja: 13 wrz 2009, 09:02
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: 100bttb1985 »

Te wcześniejsze wagony chłodnie Lech i Tyskie,oraz Hortex nr 4044-1.... które także malował TT-Club na bazie zupełnie innych wagonów chodni Peresveta. znacznie krótszych od tych z obecnym Hortexem nr 3924.

Ten sam wagon, a jednak całkiem inny wyrób, bez możliwości porównania.
agrest12
Posty: 293
Rejestracja: 07 sty 2012, 14:50
Lokalizacja: Londyn/Torun

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: agrest12 »

Te wczesniejsze wagony to chodzilo mi o chlodnie Lech i Tyskie ktore wykonal TT-Club na bazie wagonow Peresveta.
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: golab »

Peresvet to nie TTclub ...
agrest12
Posty: 293
Rejestracja: 07 sty 2012, 14:50
Lokalizacja: Londyn/Torun

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: agrest12 »

Paczka dotarla rowniez i do Londynu.Wielkie dzieki. Odnosnie wagonu , widac ze firma Peresvet zrobila ogromny postep . Wczesniejsze wagony TT-Club to zupelnie inna liga.
Przesylka dotarla nienaruszona wszystko zgodne z zamowieniem.Swoja droga to pakowanie moje przesylki zajelo pewnie kilka godzin.... ;) ?
Chcialoby sie napisac aby ze wszystkimi osobami z tego Forum wspolpraca byla tak przyjemna jak z Robertem !!!
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.
józek
Posty: 98
Rejestracja: 09 kwie 2006, 20:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: józek »

Paczka dziś dotarła.Wagon wygląda wspaniale! Wielkie uznanie dla p.Roberta za pomysł i realizację.
et22
Posty: 533
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: et22 »

Ja także jestem z wagonu zadowolony, długi (więc efektowny :) ), stosunkowo ciężki, wykonany z grubego tworzywa. Posiada metalowe koła, ale te stare, błyszczące Tilliga, a nie te nowe - paskudne matowe. Napisy wysokiej jakości, a wielokolorowe, górne logo na drzwiach to prawdziwy majstersztyk. Naprawdę warto nabyć.
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: golab »

Panowie ... TTClub jedynie BAZUJE na surowych modelach Peresveta, tak jak EKA na np Haedlu, więc porównywanie akurat tego wagonu do Hortexa TTclubu to jakies nieporozumienie ...
Awatar użytkownika
kuzynsamozlo
Posty: 190
Rejestracja: 30 lis 2008, 11:17
Lokalizacja: Rydułtowy
Kontakt:

Re: Chłodnia HORTEX PKP - Nowość, Peresvet

Post autor: kuzynsamozlo »

Wagon trafił i do mnie, co tu dużo pisać - nowy, dobry wagon na naszych torach. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość